3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Udhëheqësi i katalanasve u arrestua në Itali

Udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont është arrestuar nga policia italiane në Sardenjë, sipas një deklarate nga zyra e tij.

Spanja ka akuzuar Puigdemont, një ish-udhëheqës katalanas, për rebelim dhe ndihmë dhe mbështetje të referendumit të pavarësisë të vitit 2017, të cilin gjykatat spanjolle e kanë shpallur të paligjshëm.

Në mars, Parlamenti Evropian i hoqi Puigdemont imunitetin që kishte gëzuar si anëtar që nga viti 2019. Që atëherë, Puigdemont po jeton në mërgim të vetë-imponuar në Belgjikë.

Latest news
Related news