14.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Ndërron jetë 5-vjeçari i infektuar me Covid/ 8 humbje gjatë 24 orëve të fundit në vend

Një pesë vjeçar është mes të infektuarve me koronavirus që kanë ndërruar jetë në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 3,559 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 650 qytetarë, në këto bashki: 252 në Tiranë, 36 në Elbasan, 35 në Fier, 27 në Shkodër, 29 në Sarandë, 21 në Durrës, Kamëz, 19 në Vlorë, Gjirokastër, 17 në Lushnje, 13 në Lezhë, Patos, 12 në Memaliaj, 11 në Krujë, Mallakastër, 10 në Vorë, 7 në Vau i Dejës, Kukës, Tropojë, Tepelenë, Pogradec, Gramsh, 6 në Kurbin, 5 në Mat, Himarë, Libohovë, Përmet, 4 në Kuçovë, 3 në Has, Maliq, Poliçan, 2 në Mirditë, Kavajë, Bulqizë, Delvinë, Dimal, Librazhd, 1 në Pukë, Fushë Arrëz, Shijak, Dibër, Divjak, Konispol, Këlcyrë, Devoll, Berat, Belsh, Peqin.

Janë 7,258 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 158 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 8 qytetarë: një fëmijë 5 vjeç nga Saranda, me sëmundje të rënda bashkëshoqëruese kronike, në Spitalin Pediatrik në QSUT, një qytetar 38 vjeç nga Elbasani, një qytetar 52 vjeç nga Durrësi, një qytetar 63 vjeç nga Saranda, një qyetetar 70 vjeç nga Tepelena, dy qytetar nga Tirana 71 dhe 78 vjeç, një qyetetar nga Korça 72 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 482 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 172,464 që nga fillimi i epidemisë. Statistika (26 Tetor 2021) Raste të reja ditore 650 Të shëruar në 24 orë 482 Të shtruar në spitale 158 Humbje jete në 24 orë 8 Testime ditore 3,559 Testime totale 1,289,520 Raste pozitive 182,610 Raste të shëruara 172,464 Raste Aktive 7,258 Humbje jete 2,888

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 3703 Fier 867 Durrës 720 Shkodër 465 Elbasan 305 Gjirokastër 226 Korçë 191 Lezhë 191 Vlorë 204 Berat 174 Kukës 142 Dibër 70

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img