14.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Dy burra u shpëtuan pas 29 ditësh të humbur në det, përfunduan 400 kilometra larg nga vendi ku filloi udhëtimi i tyre

Dy burra nga Ishujt Solomon, të cilët kaluan 29 ditë të humbur në det pasi gjurmuesi i tyre GPS ndaloi së punuari, u shpëtuan në brigjet e Papua Guinesë së Re – 400 kilometra larg nga vendi ku filloi udhëtimi i tyre.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Livae Nanjikana dhe Junior Qoloni u nisën nga Mono Island, në provincën Perëndimore, Ishujt Solomon, në mëngjesin e 3 shtatorit me një varkë të vogël, të vetme 60 kuaj fuqi.

Dyshja planifikuan të udhëtonin 200 kilometra në jug për në qytetin Noro në New Georgia Island, duke përdorur bregun perëndimor të ishullit Vella Lavella dhe Gizo Island në të majtë të tyre si udhëzues.

“Ne kemi bërë udhëtimin më parë dhe duhet të ishte pa probleme”, tha Nanjikana.

Por edhe për detarët me përvojë, siç është Nanjikana, Deti Solomon, ndarja e Ishujve Solomon nga fqinji i saj, Papua Guinea e Re, është shumë e ashpër dhe e paparashikueshme.

Vetëm pak orë në udhëtimin e tyre, ata hasën në shi të fortë dhe erëra të forta, të cilat e bënë të vështirë të shihnin vijën bregdetare që duhej të ndiqnin.

“Kur erdhi moti i keq, u bë i frikshëm, sidomos edhe kur GPS nuk funksionoi më”, tha ai. “Ne nuk mund të shihnim se ku po shkonim dhe kështu vendosëm të ndalonim motorin dhe të prisnim, për të kursyer karburant”.

Të mbijetuar me portokallet që kishin marrë për udhëtimin, arrat e kokosit që mblodhën dhe uji i shiut, ata lundruan rreth 400 km në veriperëndim për 29 ditë, duke zbuluar përfundimisht një peshkatar në brigjet e New Britain, Papua Guinea e Re, përcjell Telegrafi.

“Ne nuk e dinim se ku ishim, por nuk prisnim të ishim në një vend tjetër”, ka thënë Nanjikana.

Burrat ishin aq të dobët saqë kur mbërritën në qytetin Pomio më 2 tetor ata duhej të dërgoheshin nga barka dhe në një shtëpi aty pranë.

Që atëherë ata janë vlerësuar në një klinikë shëndetësore lokale dhe tani po qëndrojnë me vendasin Pomio, Joe Kolealo, i cili i tha: “Tani ata jetojnë të lumtur me ne”.

Megjithë vështirësitë, Nanjikana tha se ai ka përjetuar edhe disa gjëra pozitive nga përvoja, të tilla si një shkëputje nga kaosi i një pandemie globale.

“Nuk e kisha idenë se çfarë po ndodhte ndërsa isha atje. Unë nuk kam dëgjuar për Covid-19 apo asgjë tjetër”, tha ai. “Mezi pres të kthehem në shtëpi, por mendoj se ishte një pushim i bukur”.

Mary Walenenea, zyrtarja kryesore në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Ishujve Solomon, me qendër në Papua Guinea e Re, tha se ata janë në kontakt me Nanjikana për të siguruar që të bëhen rregullimet e nevojshme në mënyrë që të dy burrat të kthehen në shtëpi.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img