0.8 C
Skopje
Sunday, November 27, 2022

Koeman pas barazimit me Granadan: Kjo Barcelonë nuk është Barcelona e 2012-tës

Trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman ka bërë thirrje për një kontroll të realitetit se ku po shkon klubi katalunas këtë sezon.

Holandezi mbikëqyri një barazim zhgënjyes 1-1 në shtëpi me Granadën me nikoqirët që shpëtuan vetëm në minutën e 90-të me një gol me kokë nga Ronald Araujo.

Sidoqoftë, me skuadrën e tij që përfundoi lojën me një partneritet sulmues me Gerard Pique dhe Luuk De Jong, Blaugranat morën disa kritika në internet.

Por, pavarësisht ndryshimit të planeve të tyre taktike, Koeman këmbënguli se tifozët duhet të jenë realistë në lidhje me atë që presin nga ekipi pasi ata janë shumë larg ekipit dominues të Pep Guardiolas në vitet 2008-2012.

“Shikoni listën e skuadrave që kemi, ne bëmë atë që duhet të bëjmë”, ka thënë fillimisht Koeman për gazetën Marca.

“Nuk ka futbollistë për tika-taka. Ju duhet të luani brenda stilit tonë, por nëse loja ka nevojë për një ndryshim, ne duhet ta bëjmë atë”.

“Barca e sotme nuk është Barca e tetë viteve më parë. Ne luajtëm në rrugën e Barcelonës në vitin 2021, por ne nuk kemi shpejtësi në sulm sepse Coutinho sulmon brenda, Demir nuk shkon përtej”.

“Me Ansu Fati dhe Dembele, është ndryshe, ne kemi më shumë thellësi dhe duhet të kërkojmë alternativa”, përfundoi holandezi.

Koeman dhe Barcelona tani përballen me një kthesë të shpejtë pasi luajnë në udhëtim te Cadiz të enjten mbrëma.

Kjo lojë do të thotë se ata kanë akoma një ndeshje në dorë mbi rivalët e tyre në javët e ardhshme, për shkak të prishjes së pushimit ndërkombëtar, me një lojë fundjave në shtëpi kundër Levantes. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img