4.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Xavier: Cristiano më tha në 2005 që do të bëhej futbollisti më i mirë në botë

Në vitin 2005, nuk kishte shumë njerëz që do të kishin parashikuar që 16 vjet më vonë Cristiano Ronaldo do të ishte golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit ndërkombëtar për meshkuj.

20-vjeçari atëkohë kishte qenë në Manchester United për dy sezone në atë fazë, gjatë periudhës së tij të parë të mbushur me trofe në klub, dhe po kalonte verën në Amerikë pasi u shërua nga një dëmtim i kyçit të këmbës.

Ndërsa ishte atje, ai u takua me ish-mbrojtësin e djathtë të Liverpool dhe Everton, Abel Xavier, dhe i’a tregoi dëshirat e tij ish-shokut të tij ndërkombëtar të Portugalisë.

“Unë kisha shkuar në një hotel dhe fola me të, ai më shikoi dhe më tha:” Abel, unë do të jem lojtari më i mirë në botë “. Ishte në 2005! ” Xavier thekson për Goal.

“Mënyra se si ai e shprehu këtë. Mënyra se si e tha, veçanërisht kur ishte i lënduar, tregoi mentalitetin e tij edhe atëherë. Disa lojtarë mund të jenë pak më poshtë kur janë të lënduar, por ai u shpreh se ishte i vendosur se do të ishte më i miri. Ronaldo nuk gaboi”, përfundoi Xavier.

Ajo dëshirë për të qenë më i miri ndonjëherë kishte lindur shumë kohë para vitit 2005, por pengesa e dëmtimit vetëm sa e forcoi më tej dëshirën e tij për të arritur këto qëllime.

Duke u kthyer kur ai ishte në Sporting CP si një adoleshent, atij iu dha nofka ‘Noodle’ nga shokët e tij të skuadrës për shkak të fizikut të tij të vogël. I pakënaqur me etiketën, ai filloi të zhvillonte seancat e tij të peshës për të ndërtuar muskuj, dhe ai kishte një ide të ngjashme në mendje kur nënshkroi për Manchester United për herë të parë në 2003, shkruan Goal.com.

Cristiano tashmë posedon rekorde nga më të ndryshme, ai është golashënuesi më i mirë në histori të Real Madridit, golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve e shumë rekorde të tjera. /Lajmi.net

Marketing
Related news