15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Vitaminat dhe shtesat më të mira për të marrë gjatë vjeshtës dhe dimrit – të shkëlqyera kundër viruseve

Sezoni i të ftohtit dhe gripit, si dhe lodhja e shkaktuar nga më pak orë të ditës, i shtyjnë njerëzit të arrijnë te kabineti i tyre i ilaçeve për ndihmë.

Ndërsa ne duhet të shikojmë së pari dietat tona për të ushqyer trupin tonë, vitaminat dhe shtesat mund të ndihmojnë.

Rosie Miller, një nutricioniste me qendër në Londër, e cila ka pothuajse 30 mijë ndjekës në Instagram, tregoi për suplementet dhe vitaminat më të mira për të marrë në këtë kohë të vitit.

Çfarë suplementesh duhet të merrni në vjeshtë dhe dimër?

“Probiotikë! Ata janë linja juaj e parë e mbrojtjes imune. Fjalë për fjalë gëlltisin patogjenët dhe i nxjerrin ato nga trupi. Sigurohuni që të shkoni për ato me lloje të shumta të baktereve të gjalla”.

Çfarë bëjnë probiotikët?

Probiotikët janë baktere të gjalla që jetojnë në trupin tuaj. Ato janë një version i baktereve të mira që ndihmojnë zorrën tuaj të funksionojë siç duhet.

Probiotikët ndihmojnë në krijimin e vitaminave në trup, dhe gjithashtu balancojnë bakteret në trup, gjë që ju ndalon të sëmureni.

Cilat vitamina duhet të merrni në vjeshtë dhe dimër?

Rosie tha: “Vitamina D është çelësi për sistemin imunitar. Ajo ka veti anti-inflamatore. Vitamina C është gjithashtu shumë efektive. Është e tretshme në ujë dhe 1 -2 gram në ditë zvogëlojnë fillimin dhe kohëzgjatjen e një ftohjeje. Është e shkëlqyeshme kundër agjentëve infektivë siç janë viruset”.

Është e rëndësishme të plotësohet me vitaminë D, pasi është e vështirë të marrësh mjaft nga vitamina e diellit gjatë muajve të dimrit me dritë të ulët. Për vitaminë D hani peshk me vaj, mëlçi dhe mish të kuq. Është gjithashtu e këshillueshme që të merrni vitaminë C, A dhe hekur.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img