9.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Tuchel i kundërpërgjigjet Contes për Lukakun

Thomas Tuchel ka hedhur poshtë pretendimin e Antonio Contes i cili ditë më parë tha se klubi londinez ende nuk ka gjetur se si të përdorë siç duhet Romelu Lukakun, megjithëse trajneri i bluve pranoi se paraardhësi i tij ka të drejtë në disa pika.

Pas një fillimi nxitës të sezonit në Stamford Bridge, reprezentuesi belg me skuadrën e tij pësoi dy humbje kundër Manchester City dhe Juventusit.

Ish-trajneri i Chelseat, Conte, i cili e menaxhoi Lukakun për dy sezone në Serie A, sugjeroi që Tuchel nuk e ka gjetur ende qasjen më të mirë për lojtarin, por tani gjermani i është përgjigjur.

“Ai [Conte] padyshim nuk ishte në qasje pas ndeshjes me Tottenham,” u citua Tuchel nga faqja zyrtare e Chelseas.

“Sigurisht, nëse e shihni këtë lojë kundër Juventusit të izoluar, ai ka të drejtë në atë pikë dhe padyshim që është në studion televizive për të analizuar këtë lojë të vetme – kështu që ai ka të drejtë, nuk ka diskutim për këtë.

“Por kjo nuk është një gjë e përgjithshme. Nëse shikoni lojërat e tjera ai ndoshta nuk ka të drejtë. Unë nuk ndihem i ofenduar. Unë madje e kam parë [atë në TV] ndërsa isha duke bërë dush para ndeshjes në hotel.”

Tuchel më tej vuri në dukje lavdërimet që Lukaku dhe skuadrat e tij urdhëruan para ndeshjes nga ekspertët si një shenjë e përpjekjeve të tyre, por pranoi se loja e lidhjes së skuadrës së tij ka rënë javët e fundit.

Mungesa e Mason Mount, e përjashtuar nga humbjet ndaj City dhe Juventus përmes lëndimit, ka rezultuar e kushtueshme, pasi tashmë ka provuar vlerën e tij për klubin dhe vendin si një ‘hallkë integrale’ në zinxhirin sulmues.

“Juventus e bëri [Lukakun] të izoluar,” shtoi ish-shefi i PSG.

“Ndihesha si shtatë lojtarë rreth tij gjatë gjithë kohës në fushë. Ata e bënë mirë dhe e bënë atë në stilin e tyre. Ne duhet ta pranojmë atë.

“Nuk është një problem i përgjithshëm. Ne duhet t’i shikojmë ndeshjet shumë individualisht. Çdo sulmues në botë do të ishte i izoluar nëse luajmë kaq dobët në tranzicion, siç bëmë kundër Man City”, përfundoi tekniku gjerman.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img