3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Të gjitha helmimet e pushtetit të Putinit: Nga Alexander Litvinenko tek Alexei Navalny

Vendimi i Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, e cila përcaktoi se Rusia është përgjegjëse për vrasjen e Alexander Litvinenko, riktheu në qendër të vëmendjes tregimet për helmimet e kritikëve të presidentit rus.

Lista përfshin gjithashtu emra të njohur si Alexei Navalny, por edhe më pak të njohur si Sergei Mokhov.

Sergej Skripalj

Një nga rastet e fundit që ngriti një stuhi të madhe në publikun botëror është helmimi i Sergej Skripalj, një ish-agjent i dyfishtë, dhe vajzës së tij Julija më 4 mars të vitit 2018 në Salisbury.

Skripalj dhe vajza e tij u gjetën pranë qendrës tregtare pa vetëdije. Ata u transferuan në spital dhe u vendosën në një gjendje kome të shkaktuar për të parandaluar dëmtimin e organeve për shkak të helmimit nga agjenti nervor rishtar.

Skripalj dhe vajza e tij ishin në gjendje kritike deri në fund të marsit. Pastaj, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, deklaroi se Rusia ishte fajtore dhe njoftoi dëbimin e 23 diplomatëve rusë. Sipas “Sunday Times”, ish-agjenti dhe vajza e tij tani jetojnë në Zelandën e Re dhe kanë identitete të reja.

Ish-oficerët e GRU, Aleksandar Petrov dhe Ruslan Boshirov akuzohen për helmim, dhe dy ditë më parë listës iu shtua edhe një emër tjetër – Denis Sergejev.

Alexei Navalny

Alexei Navalny, një nga opozitarët rusë që është konsideruar prej kohësh si gjembi i Putinit në fytyrë, u helmua në gusht të vitit të kaluar.

Navalny, si Sergei Skripalj, u helmua nga një i sapoardhur. Në momentin kur ai u sëmur, ai ishte në një aeroplan në një fluturim nga Tomsk në Moskë. Aeroplani u ul urgjentisht në Omsk, dhe kundërshtari u transferua në spital, ku ra në koma.

Kira Jarmis, zëdhënësja e tij, tha se Navalny nuk konsumoi asgjë atë mëngjes, përveç një filxhan çaji që pinte në aeroport.

Ekipi i Navalny njoftoi gjithashtu se gjurmët e të sapoardhurit u gjetën në një shishe me ujë nga dhoma e tij e hotelit në Tomsk. Navalny personalisht akuzoi Putinin se ishte përgjegjës për helmimin.

Sergey Mokhov

Sergei Mokhov, burri i krahut të djathtë të Navalny, Ljubov Sobol, ishte objektivi i sulmit të vitit 2016. Një sulmues i panjohur e vrau atë në kofshë dhe i injektoi një substancë misterioze.

Mokhov atëherë duhej të kalonte teste të shumta për HIV dhe sëmundje të tjera, sepse mjekët nuk ishin në gjendje të diagnostikonin se çfarë lloj substanca koktejli merrte. Gruaja e tij tha në atë kohë se Mokhov kishte ngërçe, se nuk mund ta ndiente trupin e tij dhe se nuk mund të lëvizte krahët dhe këmbët “.

Mokhov tha se sulmuesi i injektoi atij një substancë qetësuese ose psikoaktive. “Unë humba vetëdijen, mendova se do të vdisja”, tha ai.

Sobol atëherë konsideroi se sulmi ishte i lidhur me zbulimin e çështjeve të errëta të oligarkut Yevgeny Prigogine, i njohur më mirë me nofkën “Kuzhinieri i Putinit”.

Viktor Jushçenko

Viktor Jushçenko, ish-presidenti i Ukrainës dhe një nga aktorët në Revolucionin Portokalli, ishte objektivi në 2004 pasi ai refuzoi të njohë fitoren e Viktor Janukoviçit në zgjedhjet presidenciale.

Jushçenko u sëmur në fillim të shtatorit të vitit 2004, pas së cilës u dërgua në Vjenë për trajtim. Fytyra e Jushçenkos ishte e verdhë, e shtrembëruar, e fryrë dhe e çarë. Toksikologu britanik, John Henry nga Spitali i Shën Mërisë deklaroi se ndryshimet në fytyrën e Jushçenkos ishin rezultat i helmimit me dioksion, një substancë kimike helmuese.

Helmimi lidhet me një darkë të mbajtur më 5 shtator, në të cilën, sipas Jushçenkos, morën pjesë tre burra që kishin qëndruar më parë në Rusi. Ukraina kërkoi ekstradimin e Vladim Satsyuk, ish-nënkryetarit të shërbimit të sigurisë ukrainas, por Moska e mori atë.

Kur u pyet në kohën e duhur nëse ai mendonte se Putini kishte urdhëruar helmimin e tij, Jushçenko u përgjigj “Unë e di përgjigjen, por nuk mund ta them”.

Aleksandër Litvinenko

Alexander Litvinenko, një ish spiun rus, vdiq nga helmimi me polonium në 2006 në Londër. Një hetim i kryer në vitin 2016 në Britaninë e Madhe arriti në përfundimin se vrasja “ndoshta u miratua” nga presidenti rus, Vladimir Putin.

Litvinenko u helmua më 1 nëntor të vitit 2006, ndërsa pinte çaj në një hotel në Londër. Në atë kohë, ai punonte për shërbimin britanik të inteligjencës MI6 si konsulent.

Shërbimi sekret britanik pretendoi se ish-truprojat e KGB-së, Andrej Lugovoj dhe Dmitrij Kovtun helmuan Litvinenko duke i vënë në pije substancën radioaktive polonium-210.

Para vdekjes së tij, Litvinenko tha se  “Ju mund të jeni në gjendje të heshtni një njeri, por ulërima e protestës nga e gjithë bota, zoti Putin, do të ketë jehonë në veshët tuaj për pjesën tjetër të jetës tuaj”.

Latest news
Related news