0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

Studiuesit izraelitë dhe kinezë zhvillojnë lëkurë të zgjuar elektronike për zbulimin e hershëm të sëmundjeve

Studiuesit izraelitë dhe kinezë kanë zhvilluar një lëkurë të zgjuar elektronike për zbulimin e hershëm të sëmundjeve, tha të mërkurën Instituti Izraelit i Teknologjisë (Technion) në Izraelin verior.

Sistemi i ndjeshmërisë fleksibël, i përshkruar në revistën “Advanced Materials”, u zhvillua nga studiuesit nga Kolegji Akademik Technion dhe Kinneret në Izraelin verilindor, së bashku me kolegët e tyre kinezë nga Universiteti Xidian në Provincën Shaanxi të Kinës veriperëndimore dhe Universitetin Sun Yat-sen në Guangdong të Kinës jugore. Provinca.

Fleta artificiale e lëkurës funksionon si një sensor lëvizjeje i veshur që zbulon me një saktësi të madhe, deri në gjysmë shkalle, lëvizjet e përkuljes dhe përdredhjes, tha ekipi.

Ajo është si një çarçaf i qëndrueshëm dhe i lehtë që merr frymë, duke e bërë më të lehtë veshjen me kalimin e kohës dhe përballon ngarkesa serioze dhe shtrirje të konsiderueshme pa u shqyer, shtoi ekipi.

Lëkura elektronike mund të përdoret për zbulimin e hershëm të ndryshimeve të frymëmarrjes, çrregullimeve motorike si sëmundja e Parkinsonit dhe më shumë.

Gjithashtu mund të përshpejtojë rehabilitimin e viktimave të aksidentit dhe ta përfshijë atë në gjymtyrët protezë si muskuj ose inde të lëkurës. Lëkura e re mund të jetë gjithashtu e dobishme në robotikë, pasi mund të japë reagime të sakta mbi trafikun, dhe në industri të ndryshme mund të ndihmojë në monitorimin e sistemeve dhe përmirësimin e performancës së tyre, thanë studiuesit.

“Materialet nga të cilat zhvillohet lëkura elektronike janë shumë të lira, kështu që as sensori nuk është i shtrenjtë. Çmimi është një faktor shumë i rëndësishëm nëse duam të përfitojmë miliona njerëz në mbarë botën,” përfunduan ata.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img