14.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Studimi i ri identifikon shkakun potencial të sëmundjes së Alzheimerit dhe si ta shmangni atë

Pavarësisht nëse jeni të shqetësuar për një të dashur, kujtesa e të cilit nuk është ajo që ishte dikur ose shpresoni ta mbani trurin tuaj të mprehtë ndërsa plakeni, mendimi i rënies njohëse dhe gjithçka që vjen me të mund të ndihet dërrmuese – por nuk ka pse të jetë e pashmangshme.

Tani, ka disa lajme të mira në frontin e kërkimit: Një studim i fundit ka identifikuar shkakun e mundshëm të sëmundjes Alzheimer dhe disa mënyra për ta parandaluar atë.

I publikuar në PLOS Biology, studimi shikoi shëndetin e trurit të minjve. Hulumtuesit testuan një “rrugë nga gjaku në tru”, ku ata shikuan gjenetikisht mëlçitë e tyre për të prodhuar grimca që mbartin yndyrë të quajtur lipoprotein-amiloid me qëllimin për të parë efektet negative që do të kishte në kujtesën e tyre.

Ata përfundimisht zbuluan se këto lipoproteina përshpejtuan më tej rënien njohëse. “Siç e kishim parashikuar, studimi zbuloi se modelet e miut që prodhonin lipoprotein-amiloid në mëlçi pësuan inflamacion në tru, përshpejtuan vdekjen e qelizave të trurit dhe humbjen e kujtesës”, tha hetuesi kryesor i studimit John Mamo në një deklaratë .

Në thelb, ata pretendojnë se këto proteina toksike nga mëlçia mund të udhëtojnë përmes qarkullimit të gjakut, të fillojnë të formohen në tru dhe të shkaktojnë inflamacion. Kjo mund të shkaktojë sëmundjen e Alzheimerit me kalimin e kohës. Fatmirësisht, autorët e studimit ofrojnë dy mënyra për të shmangur humbjen e kujtesës dhe dëmtimin e trurit krejt.

Së pari, ata sugjeruan që të filloni të hani një dietë të ekuilibruar plot me ushqime që rrisin shëndetin e trurit. Kjo përfshin të preferuarat e shijshme të përditshme si vezët, çokollatën e zezë dhe peshkun yndyror, përfshirë salmonin dhe troftën. Secila prej këtyre ushqimeve ka përfitimet e veta ushqyese si të jetë e mbushur me omega-3, vitamina B dhe flavonoide, të cilat janë kryesore për të shmangur Alzheimer.

Gjithashtu, për ta mbajtur mëlçinë tuaj të shëndetshme dhe pa depozita yndyrore dhe toksina që mund të udhëtojnë nëpër qarkullimin e gjakut dhe ndoshta shkaktojnë Alzheimer, provoni të hani më shumë ushqime si grejpfruti, shafran i Indisë dhe zarzavate me gjethe.

Studiuesit gjithashtu vunë në dukje se marrja e barnave të dizajnuara për të synuar në mënyrë specifike lipoproteinën amiloid në mëlçi mund të ndihmojë në shmangien e Alzheimerit gjithashtu. Kjo mund të jetë një kohë e shkëlqyeshme për të folur me mjekun tuaj për të parë nëse ka ilaçe që ai ose ajo mund të përshkruajë për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit të mëlçisë dhe trurit tuaj ndërsa plakeni.

Me këto dy mënyra të thjeshta për të luftuar Alzheimerin, jo vetëm që do të hani mirë dhe do të ndiheni të shëndetshëm, por mund të ndihmoni në mbrojtjen e trurit dhe kujtesës tuaj për një afat të gjatë. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img