21.8 C
Skopje
Monday, May 23, 2022

“Si thikë në zemër ky mesazh”, personazhet shqiptare reagojnë për rastin e Meritës që shteti austriak ia ndaloi bashkimin me vajzën e sëmurë

Qytetarja Merita Hoxha-Maksuti ditën e djeshme ka bërë një rrëfim personal në rrjete sociale, i cili tashmë është shpërndarë gjithandej.

Ajo është nënë e një vajze të vogël dhe nëpërmjet një postimi të bërë në Facebook tregoi për maltretimin që shteti austriak ia ka bërë me dokumente për vizë deri te mohimi i bashkimit familjar.

E njëjta më tej shtoi se Ambasada e Austrisë në Shkup përfundimisht ia ka pamundësuar bashkimin me vajzën e saj Majën, për të cilën shprehet se është duke i kaluar momentet më të vështira të jetës, pasi ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore.

https://www.facebook.com/merita.hoxha.7564/posts/1953582604823416

Lidhur me këtë reagimet kanë qenë të shumta në rrjete sociale përfshirë këtu edhe disa nga fytyrat publike.

Vesa Luma, Eliza Hoxha, Diellza Kolgeci, Edona Reshitaj – janë vetëm disa prej personazheve që kanë shprehur mllefin përmes postimeve në rrjete sociale.

Më poshtë ua sjellim reagimet e tyre të plota (pa ndërhyrje):

Vesa Luma

Vesa Luma (Foto: Facebook)

“Si thikë në zemër ky mesazh. Kjo përballje me realitetin e hidhur. Shumë të fortë jemi nëpër çka duhet të kalojmë për të ‘mbijetuar’ e jo të jetojmë. Me mendje te mami i vajzës, e uroj që të bashkohet sa më shpejt me vajzën e cila e vetme po përballet me sëmundjen”.

Eliza Hoxha

https://www.facebook.com/eliza.hoxha.351/posts/10161481768114056

“E dhimbshme me pa sa sa shkilen të drejtat njerëzore të qytetarëve të Kosovës si brenda ne ashtu edhe jashtë Kosovës. Në Komisionin për të drejtat e njeriut do ta ngrisë këtë çështje dhe të shohim se si mund ta ndihmojmë këtë proces e këtë zonjë. Edhe vet dikur e kam përjetuar tmerrin në Ambasadën e Austrisë në Shkup kur po aplikoja për vizë studentore për doktoraturë para sa viteve. Asgjë nuk paska ndryshuar që atëherë”.

Diellza Kolgeci

https://www.facebook.com/dkolgeci/posts/10166036580315615

“O Zot, cfare shteti kemi qe nje nane ne kete gjendje duhet me u malltretu keshtu, asgje nuk po kerkon vec nje vize per me qene afer cikes, ajo ka nevoje per nanen e saj me ja lehtesua dhimbjen. Lus krejt shoket, shoqet qe i kam ne FB, ata qe kane fuqi me i ndihmua, mos me hesht por me bo dicka qe me ja siguru 1 vize, vec VIZE po kerkon o njerez. Tytsha shtetin kur ende vazhdojme neper Maqedonia me shku me 10000 dokumenta me i lut me na dhan 1 vize per me i vizitu femijet tan..”.

Edona Reshitaj

https://www.facebook.com/edona.reshitaj/posts/10158926766257585

“Uroj qe sa me shpejte te bashkohet nana me femijen e saj. E drejta me legjitime e mundshme njerezore. Nuk e di çfare arsye duhet te jene per te mohuar nje bashkim te tille, e aq me shume ne rastin e femijes se semure. Nuk kam fjale”. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img