3.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

Shqiptari i dehur tentoi të vriste kunatin – Qëllon me armë zjarri në ajër për të shmangur arrestimin

Arrestimi i një 39-vjeçari shqiptar, i cili tentoi të vriste kunatin e tij 37-vjeçar  në zonën e Lagadës, ka ardhur si rezultat i veprimeve të koordinuara të policëve. Ndaj tij është hapur një dosje për vrasje në tentativë, rezistencë dhe shkelje të ligjit për armët.

Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në zonën e gjerë të Lagadasit kur sipas ELAS-it, 39-vjeçari nën efektin e alkoolit dhe me armë gjahu ka qëlluar në drejtim të 37-vjeçarit pa e plagosur, ndërsa në tentativat e viktimës për t’i shpëtuar autorit ka goditur I .X. me makinë, në pronësi të bashkëshortes së 37-vjeçarit.

Kur 39-vjeçari u pikas në Lagadas, ai qëlloi në ajër për të frikësuar policët dhe më pas u fut në oborrin e kishës së Epifanisë së Timiou Prodromos dhe Agia Anastasia Farmakolytria , ku, pas veprimeve të koordinuara nga policia, ai është imobilizuar dhe arrestuar, pavarësisht rezistencës së fortë që ka bërë.

Arma e sekuestruar ishte raportuar e vjedhur në janar nga një shtëpi në zonën më të gjerë të Lagadas dhe e cila, siç u konstatua, kishte gëzhoja të gatshme për përdorim në dy dhomat e 37-vjeçarit. Ai mbante një rrip gjuetie të mbushur me gëzhoja të llojeve të ndryshme, i cili gjithashtu u sekuestrua.
I arrestuari do të dërgohet në Prokurorinë Penale të Selanikut.

Marketing
Related news