5.8 C
Skopje
Saturday, December 4, 2021

Shoferët janë më pak të stresuar kur ngasin një furgon elektrik, zbulon një studim

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se furgonët elektrikë jo vetëm që ulin kostot e karburantit dhe ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së ajrit – ato gjithashtu mund të zvogëlojnë stresin pas timonit.

Shoferët e furgonëve gjithashtu ndihen më të qetë dhe më të fokusuar kur ngasin një automjet elektrik, falë një kabine më të qetë në krahasim me një furgon tradicional me motor djegie, sipas një studimi të Fiat Professional.

Fiat e kreu testimin me ndihmën e psikoakusticianit Duncan Williams, për të shënuar ardhjen e furgonit të tij të parë plotësisht elektrik, E-Ducato, përcjell Telegrafi.

Gjetjet vijnë disa vjet pasi Williams dhe Kompania London EV zbuluan se shoferët e taksive elektrike më të qetë në kryeqytetin britanik gjithashtu ndiheshin më mirë se ata që drejtonin ato me naftë, të zhurmshme.

Eksperti regjistroi rrahje më të ulëta të zemrës dhe përqendrim të shtuar, veçanërisht në situata stresi siç është pritja në semaforë.

Në përgjithësi, u zbulua se drejtuesit prodhonin nivele dukshëm më të ulëta të djersës, kishin një ritëm më të ulët të zemrës dhe temperaturë më të ulët të trupit. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img