9.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Salah përgjigjet në krahasimet me Messin dhe Ronaldon

Përpjekja sensacionale e Mohamed Salah kundër Manchester City nuk ishte aq e qetë sa për t’i fituar Liverpoolit tre pikë.

Por, ishte e mjaftueshme për të tërhequr thirrjet se egjiptiani tani është lojtari më i mirë në botë pasi Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo përshtaten me jetën diku tjetër.

Salah ka qenë në formë mahnitëse deri më tani këtë sezon të Ligës Premier dhe kur erdhi momenti i madh, ai sërish ishte në krye të skuadrës.

Mohamed Salah scored a stunning solo goal against Man City at the weekend

Konsensusi i përgjithshëm tani duket të jetë se Salah tani duhet të konsiderohet si i tillë në diskutimin për më të mirët në botë pas shfaqjeve të nivelit të lartë.

Nuk është hera e parë që Salah dëgjon krahasime me të mëdhenjtë e të gjitha kohërave si Messi dhe Ronaldo.

Në vitin 2018, pas sezonit të tij debutues te Liverpooli, krahasimi iu bë gjatë një interviste në TV Egjiptian.

Çuditërisht, sulmuesi nuk u emocionua nga krahasimi dhe shpejt e minimizoi atë, duke këmbëngulur se ai një ligë në vete.

“Unë nuk dua të them se jam i kënaqur me këto lloj krahasimesh”, kishte deklaruar Salah për kanalin televiziv egjiptian ONE.

“Secili prej tyre ka qenë në nivelin e lartë për 10 ose 11 vjet. Niveli i tyre i performancës është i qëndrueshëm”.

“Unë kam nevojë për të mbajtur nivelet e mia të performancës të larta për shumë sezone. Shpresoj se mund ta bëj këtë. Ata janë lojtarë të mëdhenj dhe shpresoj se do të jem i lumtur me këto krahasime”.

Mendimi i Salah për ato krahasime mund të ketë ndryshuar që kur u pyet për herë të fundit disa vjet më parë.

Në të njëjtën intervistë, Salah u pyet se kë e konsideronte më të mirin e të gjitha kohërave dhe tregoi disa nga lojtarët e tij të preferuar.

Ai shtoi: “Kush është më i miri në histori? Unë do t’ju tregoj për ata që kam dashur kur isha i ri dhe i shihja si yje të shquar”.

“Zidane, Ronaldo dhe Totti janë ata që kam dashur më shumë kur isha i ri. Më pëlqente t’i shikoja aq shumë”.

“Unë jam me fat dhe aq i lumtur që kam luajtur me Tottin (te Roma). Ne kemi marrëdhënie shumë të mira së bashku dhe jemi ende miq deri më tani. Unë nuk i kam parë (Diego) Maradonan dhe Pelen të luajnë”, ka shtuar më tej ai. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img