34.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Sa kushton një satelit dhe lëshimi i pajisjes në hapësirë?

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama paralajmëroi para disa ditësh në Kuvend se brenda vitit të ardhshëm qeveria do të dërgojë në hapësirë dy satelitë “Albania” dhe “Albania 2”.

Kështu sipas abcnews.al, Shqipëria pritet të bëhet vendi i parë në rajon që pritet të dërgojë satelitë në hapësirë.

Mirëpo sa kushton një satelit dhe lansimi i tij në hapësirë?

Ndërtimi i një makinerie kaq komplekse sikurse sateliti, kërkon shumë burime, kjo është arsyeja pse, historikisht, vetëm agjencitë qeveritare dhe korporatat me xhepa të thellë kanë qenë në gjendje të hyjnë në biznesin e satelitëve, transmeton Telegrafi.

Pjesa më e madhe e kostos mbulohet me pajisjet e bartura nga një satelit – transponderët, kompjuterët dhe kamerat. Një satelit tipik i motit ka një çmim prej 290 milionë dollarësh; një satelit spiun mund të kushtojë 100 milionë dollarë shtesë.

Pastaj është shpenzimi i mirëmbajtjes dhe riparimit të satelitëve. Kompanitë duhet të paguajnë për gjerësinë e brezit satelitor ashtu si pronarët e telefonave celularë që duhet të paguajnë për të transmetuar zërin dhe të dhënat. Këto kosto të gjerësisë së brezit mund të arrijnë 1.5 milion dollarë në vit.

Një faktor tjetër i rëndësishëm me satelitët është kostoja e lëshimit. Lëshimi i një sateliti të vetëm në hapësirë mund të kushtojë dikur nga 10 milionë deri në 400 milionë dollarë, në varësi të automjetit të përdorur.

Një mjet i vogël lëshimi si raketa Pegasus XL mund të ngrejë 443 kilogramë (976 paund) në orbitën e ulët të Tokës për rreth 13.5 milionë dollarë. Kjo rezulton të jetë pothuajse 14 mijë dollarë për paund. Një mjet i rëndë lëshues, nga ana tjetër, kushton më shumë për t’u lansuar, por gjithashtu siguron një forcë më të madhe ngritëse.

Për shembull, raketa Ariane 5G mund të ngrejë 39,648 paund (18,000 kilogramë) në orbitën e ulët të Tokës me një kosto prej 165 milionë dollarësh.

Pavarësisht kostove dhe rreziqeve që lidhen me ndërtimin, lëshimin dhe funksionimin e satelitëve, disa kompani kanë arritur të rrisin biznesin e tyre të teknologjisë hapësinore. Boeing është një nga ato kompani. Divizioni i saj i Mbrojtjes, Hapësirës dhe Sigurisë arriti të dorëzojë 10 satelitë në vitin 2012 dhe të blejë porosi për shtatë të tjerë, duke kontribuar në të ardhurat e njësisë prej afro 32 miliardë dollarësh.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img