25.8 C
Skopje
Tuesday, September 26, 2023

Rusia ka vrarë 503 fëmijë ukrainas që nga pushtimi

Zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës njoftoi se ushtria ruse deri më tani ka vrarë 503 fëmijë dhe ka plagosur të paktën 1115 që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

“Më shumë se 1618 fëmijë janë prekur gjatë agresionit të Federatës Ruse. Sipas informacionit zyrtar të prokurorit, 503 fëmijë u vranë dhe më shumë se 1115 u plagosën”, thuhet në deklaratë.

Më së shumti fëmijë u vranë në rajonet Donetsk (485), Kharkiv (299), Kiev (129), Kherson (121), Zaporozhye (99), Mykolaiv (97), Dnipropetrovsk (95), Chernihiv (71) dhe Luhansk. (67), raporton Ukrinform.

Një vajzë gjashtë vjeçare u vra dhe 15 fëmijë nga një deri në 15 vjeç u plagosën në sulmin e së shtunës me raketa ruse në qendër të Chernihiv.

Shtatë persona u vranë dhe 148 u plagosën gjatë sulmit të djeshëm.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. 

Marketing
Related news