27.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Rruga e re e trenit të mallrave Kinë-Evropë lidh Chongqing me Ukrainën

Një tren mallrash i ngarkuar me 50 kontejnerë makinerish dhe pajisje u largua të dielën nga Komuna Chongqing e Kinës jugperëndimore për në kryeqytetin e Ukrainës, duke shënuar nisjen e itinerarit të ri të trenit të mallrave në Chongqing, njofton “Xinhua”.

Treni i mallrave është planifikuar të kalojë përmes portit kufitar të Erenhot në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme të Kinës veriore dhe do të arrijë në destinacionin e tij në mes të shtatorit.

Më parë, eksportet nga Chongqing në Ukrainë duhej të kalonin përmes Bjellorusisë ose Polonisë në vend që të shkonin drejtpërdrejt në Ukrainë. Rruga e re është rruga e parë e drejtpërdrejtë e bashkësisë ndërkombëtare e trenave të mallrave për në Kiev. Ajo pritet që të lehtësojë më tej tregtinë midis Evropës dhe rajoneve perëndimore të Kinës.

Chongqing është një qendër kryesore për trenat e mallrave Kinë-Evropë. Hekurudha Yuxinou (Chongqing-Xinjiang-Europe), e cila ishte rruga e parë e trenave të mallrave Kinë-Evropë, pa 1359 udhëtime në gjysmën e parë të 2021, duke u rritur mbi 50 për qind nga viti në vit.

Qëkur hekurudha u vu në punë në vitin 2011, Yuxinou ka nisur më shumë se 30 rrugë, duke lidhur mbi 40 qytete në 26 vende dhe rrugët kanë regjistruar mbi 8000 udhëtime me tren mallrash.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img