0.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Regjistrohen 154 raste të reja me KOVID-19, 408 të shëruar dhe 12 viktima

Shkup, 20 shtator – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 154 raste të reja të Kovid-19, janë shëruar 408 pacientë, ndërsa është raportuar për 12 viktima.

Siç ka bërë të ditur MSH-ja, në 24 orët e fundit janë bërë gjithsej 1.967 testime.

Nga rastet e reja me KOVID -19, shumica janë në Shkup – 118, Kumanovë – 12, Kavadar – 5, Prilep dhe Manastir – 3, Veles, Kërçovë, Koçan, Sveti Nikollë dhe Kriva Pallankë – 2, Strumicë, Vinicë dhe Kratovë – 1.

Janë regjistruar 408 pacientë të shëruar edhe atë në: Shkup – 179, Tetovë – 23, Kumanovë – 22, Strumicë – 19, Shtip – 17, Kavadar – 15, Kërçovë – 14, Prilep dhe Veles – 12, Koçan dhe Dibër – 11, Radovish dhe Berovë – 9, Manastir dhe Resnjë – 7, Sveti Nikollë – 6, Kratovë dhe Gostivar – 5, Kriva Pallankë, Gjevgjeli dhe Vallandovë – 4, Negotinë dhe Dellçevë – 3, Pehçevë – 2, Ohër, Probishtip, Bogdanci, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenicë – nga 1.

Është raportuar për 12 viktima: 10 nga Shkupi (90, 90, 82, 74, 73, 73, 71, 67, 67 dhe 53 vj.), një viktimë në Shtip (84) dhe Vallandovë (30). Ata kanë vdekur në kushte spitalore.

Kështu, janë kryer gjithsej 1,967 teste përmes: ISHP-22, QSHP Shkup-10, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-15, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali laboratorik Kozle-0, PU Pulmologji me alergologji-0, SPQ “8- Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-41, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -84, Avicena-105, Biotek-155, Sistina-76, Laboratori Laor -0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertilitet-0, Genea-0, Laboratori Nikob-359, VFV Medikal-22, Eli Medika-34, Rojal Medika -0, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 1,044.

Deri tani në vend janë kryer gjithsej 1,254,061 teste të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 187,068, numri i pacientëve të shëruar 167,810, numri i viktimave 6,472, ndërsa numri i rasteve aktive është 12,786.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja sipas qyteteve është si vijon:

Shkup 81122, aktiv 5761

Kumanovë 11031, aktiv 904

Tetovë 10747, aktiv 994

Prilep 8909, aktiv 275

Gostivar 7922, aktiv 525

Manastir 6941, aktiv 245

Veles 6037, aktiv 284

Ohër 5817, aktiv 667

Kavadar 5744, aktiv 195

Strumicë 5613, aktiv 500

Shtip 5562, aktiv 238

Kërçovë 3877, aktiv 433

Strugë 3755, aktiv 638

Koçan 3134, aktiv 128

Gjevgjeli 2355, aktiv 73

Negotinë 2295, aktiv 39

Sveti Nikollë 1824, aktiv 105

Resnjë 1508, aktiv 102

Radovish 1477, aktiv 110

Dibër 1442, aktiv 133

Kriva Pallankë 1350, aktiv 51

Berovë 1193, aktiv 39

Dellçevë 1108, aktiv 65

Vinicë 1006, aktiv 45

Probishtip 895, aktiv 43

Vallandovë 785, aktiv 28

Bogdanci 543, aktiv 19

Kratovë 527, aktiv 50

Krushevë 518, aktiv 15

Makedonski Brod 461, aktiv 31

Demir Hisar 423, aktiv 14

Demir Kapi 406, aktiv 4

Pehçevë 310, aktiv 8

Makedonska Kamenicë 292, aktiv 21

Dojran 139, aktiv 4. 

Latest news
Related news