25.8 C
Skopje
Tuesday, September 26, 2023

Rama dhe Meloni diskutuan për ndërtimin e një centrali bërthamor në Shqipëri

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, e cila mbërriti në Vlorë tre ditë më parë, siç ishte paralajmëruar për pushime disaditore me familjen e saj, ka zhvilluar një takim jozyrtar me mikpritësin Edi Rama, me të cilin ka diskutuar për ndërtimin e një centrali bërthamor në Shqipëri. raportoi Euronews Albania.

Sipas të njëjtit burim, “kjo lëvizje vjen për shkak se Italia ka nevojë për furnizime me energji”.

– Nuk ishte vetëm një ftesë që Rama i dërgoi Melonit, por edhe një agjendë pune që nis jo vetëm për atë që i duhet Italisë, për të garantuar sigurinë e furnizimit me energji, gjatë muajve në vijim.

Italia po përpiqet të mbyllë hendekun e krijuar nga futja e sanksioneve ruse.

Italia po përpiqet ta mbyllë këtë boshllëk duke krijuar një termocentral bërthamor, raporton televizioni, duke iu referuar mediave italiane.

Sipas të njëjtit burim, nuk është një ide e habitshme sepse “Shqipëria është një vend afër Italisë dhe një vend në të cilin mund të ndërtohet një central bërthamor pa pasur tension politik dhe mediatik nga ana e qytetarëve italianë dhe me faktin se mund të bëjë një investim të madh në një vend si Shqipëria”.

-Rama dhe Meloni diskutuan gjithashtu për çështjet politike që prekin dy brigjet e Adriatikut, praninë e sipërmarrësve italianë, emigracionin, luftën në Ukrainë, të ardhmen e Shqipërisë në BE.

U diskutua edhe për çështjen e gazsjellësit nënujor në Adriatik, si dhe për bumin turistik që solli qindra mijëra italianë me pushime në Shqipëri, raportojnë mediat.

Meloni ka qëndruar në vilën qeveritare në Dermi, një nga vendet më të bukura bregdetare në Shqipëri, së bashku me bashkëshortin, vajzën dhe motrën me bashkëshortin. 

Marketing
Related news