5.8 C
Skopje
Thursday, December 1, 2022

Punonjësi i pompës së derivateve në Gjermani vritet pas përplasjes mbi një maskë fytyre – detaje se çfarë ndodhi aty dhe çfarë tha i dyshuari

Një punonjës i një pompe derivatesh në qytetin Idar-Oberstein, Rheineland-Pfalz, humbi jetën pas një mosmarrëveshjeje me një klient për masat kundër COVID-19, tha policia të hënën.

Sipas raportit të policisë, një burrë 49-vjeçar dyshohet se ka qëlluar punonjësin të shtunën në mbrëmje, për shkak të një kërkese të veshjes së maskës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Çfarë ndodhi atje?

Burri thuhet se ka hyrë në pompën e derivateve për të bërë një blerje pa veshur një maskë për fytyrën dhe punonjësi 20-vjeçar i kërkoi atij që të respektonte rregulloren.

Ata dyshohet se u grindën, gjë që bëri që burri pa maskë të largohej.

Por sipas policisë, burri thuhet se është kthyer afërsisht një orë më vonë.

Këtë herë, ai ishte i veshur me një maskë, por ai e hoqi atë dhe të dy burrat filluan një grindje tjetër.

I dyshuari më pas nxori një revole të fshehur dhe e qëlloi 20-vjeçarin, përcjell Telegrafi.

Prokurori i lartë publik Kai Fuhrmann tha për DPA se viktima vdiq pas një goditjeje fatale në kokë.

Pas incidentit, i dyshuari thuhet se ka ikur në këmbë.

Çfarë tha i dyshuari?

Autoritetet mbërritën në vendngjarje dhe filluan një kërkim për personin. Por të nesërmen, 49-vjeçari hyri në komisariat dhe pranoi krimin.

Burri thuhet se u tha oficerëve se ai ishte kundër masave kufizuese të COVID-19 dhe se situata e pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi e kishte stresuar shumë atë, tha Fuhrmann.

Ai “nuk pa asnjë rrugëdalje tjetër” përveçse për të dhënë një shembull të tillë.

I dyshuari e mbajti viktimën “përgjegjëse për situatën e përgjithshme, sepse ai zbatoi rregullat”, shtoi Fuhrmann.

Departamenti i policisë i qytetit Trier tha se të shtënat ishin incidenti i parë që lidhej me masat e vendosura për shkak të coronavirusit në zonë dhe në shtetin e Rheinland-Pfalz.

Kryebashkiaku i Idar-Oberstein, Frank Frühauf, shprehu tronditjen dhe shqetësimin e tij për krimin.

“Ky është një akt mjaft i paimagjinueshëm, i tmerrshëm që ka ndodhur këtu në Idar-Oberstein”, ka thënë ai.

“Një krim i tillë është i pashembullt. Do të duhet kohë për t’u pajtuar me të”, shtoi ai. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img