6.8 C
Skopje
Friday, February 3, 2023

Popovski nuk i beson asaj që tha Mark Rutte

Shkup, 13 nëntor – Ish-ministri i Financave dhe zyrtar i lartë partiak në LSDM, Nikolla Popovski, ka deklaruar se nuk është i bindur në deklaratën e kryeministrit holandez Mark Rutte të dhënë gjatë vizitës së tij në Maqedoni, se BE-ja po i bën presion Bullgarisë dhe nuk e lë atë të bëjë atë që e ka dëshiron.

“Ky zotëri thjesht nuk e thotë të vërtetën, pra nuk na do të gjithëve. Bullgaria de fakto është lënë të bëjë çfarë të dojë. Në fakt, vendi i tij ka bërë shpesh të njëjtën gjë në të kaluarën dhe është e mundur që të bëhet sërish. Kujtoni Merkelin me premtimet e saj para ndryshimit të emrit të vendit”, ka shkruar Popovski në profilin e tij në Facebook.

Rutte ishte kryeministri i parë holandez që vizitoi Maqedoninë të mërkurën dhe një ditë më vonë pati një dramë në parlament ku opozita nuk votoi mosbesimin ndaj qeverisë.

“Nëse qytetarët e Maqedonisë mendojnë se e lëmë të varur çështjen me Bullgarinë, se nuk jemi të interesuar dhe se Bullgaria mund të bëjë çfarë të dojë, kjo nuk është e vërtetë”, tha Rute dhe shtoi se është optimist i matur nëse Maqedonia do të fillojë negociatat në dhjetor.

Latest news
Related news