12.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Polici i vrarë në Veles ka qenë dy herë i dënuar me kusht

Viktima nga Velesi, Aleksandar Ristovski, edhe pse i punësuar si oficer policie në SPB Veles, nuk ishte një person që i bindej ligjit. Ristovski, i cili u godit me thikë dje nga partnerja e tij me të cilin jetonte në një bashkësi jashtëmartesore, u dënua dy herë në Gjykatën Themelore në Veles, me kusht, për dy vepra penale.

Për një aksident automobilistik më 28 shkurt 2010, ai u dënua për Krime të Rënda kundër Sigurisë në Trafik, pasi voziste me dyfishin e shpejtësisë në qytet dhe goditi gjashtë adoleshentë të cilët pësuan lëndime të rënda trupore.

Krimi i dytë – Zhvatja të cilën e ka kryer më 13 shtator 2016 para një noteri në Veles, kur e dyshuara për vrasje dhe motra e saj ranë dakord për procedurën e verifikimit, ndërsa i ndjeri iu afrua motrës së saj, e kapi nga qafa dhe e kërcënoi me fjalët “Do të t’ju thyej qafën nëse nuk ia jep shtëpinë motrës tënde”.

Viktima ka qenë oficer policie që nga viti 2005.

Prokuroria këtë mëngjes njoftoi se sipas hetimeve, vrasja ka ndodhur pas një debati verbal dhe fizik mes të ndjerit dhe partneres së tij 23-vjeçare. Ristovski, 40 vjeç, kapi P.I. nga qafa me qëllim që ta mbyste, ajo e goditi me thikë në anën e majtë të gjoksit dhe ai vdiq.

Me kërkesë të Prokurorisë, P.I. iu caktua masa paraburgimit për një periudhë prej 30 ditësh.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img