5.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Pas lirimit të shefes kineze të “Huawei” nga ana e Kanadasë, edhe Kina liron dy shtetas kanadezë

Dy shtetas kanadezë janë liruar nga paraburgimi kinez dhe po fluturojnë për në shtëpi në Kanada, ka njoftuar kryeministri Justin Trudeau.

Michael Spavor dhe Michael Kovrig u akuzuan për spiunazh në vitin 2018, menjëherë pasi policia kanadeze arrestoi një drejtuese të teknologjisë kineze me një urdhër amerikan.

Shefja e “Huawei”, Meng Wanzhou, u largua nga Kanadaja të premten pas një marrëveshjeje me prokurorët amerikanë.

Ndalimet kanë shkaktuar tensione diplomatike me vite, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Kritikët akuzuan Kinën për ndalimin e kanadezëve në shenjë hakmarrjeje për arrestimin e zonjës Meng, për t’i përdorur si pjesë të negociatave politike, por Pekini e mohoi këtë.

Të dy burrat kishin ruajtur pafajësinë e tyre gjatë gjithë kohës. Në një konferencë shtypi, Trudeau tha se ata kishin kaluar “një sprovë tepër të vështirë”.

“Është një lajm i mirë për të gjithë ne që ata janë duke shkuar në shtëpi për në familjet e tyre. Për 1000 ditët e fundit, ata kanë treguar forcë, këmbëngulje, elasticitet dhe hir”, shtoi ai.

Kryeministri tha se të dy burrat do të mbërrijnë në Kanada herët të shtunën. Ata po shoqërohen nga Dominic Barton, ambasadori i Kanadasë në Kinë.

Marketing
Related news