0.8 C
Skopje
Sunday, November 27, 2022

Pas acarimi të marrëdhënieve, Franca dhe Britania kërkojnë riforcim të miqësisë

Boris Johnson ka folur me presidentin francez, Emmanuel Macron për herë të parë që kur filloi një grindje midis Londrës dhe Parisit mbi një pakt ushtarak midis Mbretërisë së Bashkuar, SHBA dhe Australisë.

Kryeministri britanik dhe Macron kishin rënë dakord të “vazhdonin të punonin ngushtë së bashku në të gjithë botën”, tha Downing Street.

Një burim i qeverisë franceze i tha BBC se dy udhëheqësit kishin folur me kërkesën e Johnson.

Ata shtuan se ” Johnson shprehu synimin për të rivendosur bashkëpunimin midis Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar, në përputhje me vlerat tona dhe interesat tona të përbashkëta”.

Zëdhënësi tha gjithashtu se Johnson dhe Macron “kishin vënë në dukje veçanërisht rëndësinë strategjike të bashkëpunimit tonë të gjatë në Indo-Paqësorin dhe Afrikën”.

Dhe ata kishin diskutuar se si të “prishnin modelin e biznesit të kontrabandistëve të njerëzve që vënë në rrezik jetën” në Kanalin anglez dhe vendosën të “vazhdojnë të flasin për çështje të tjera, të tilla si licencat e peshkimit dhe Protokolli i Irlandës së Veriut”.

Ndryshe, Pakti AUKUS i kushtoi Francës një kontratë nëndetëse me vlerë miliarda dollarë. Grindja midis Parisit dhe Londrës filloi pasi Australia u nënshkrua në paktin Aukus me SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar, për t’i siguruar asaj nëndetëse me energji bërthamore.

Kjo përfshin Australinë që tërhiqet nga një marrëveshje ekzistuese prej 37 miliardë dollarësh me Francën për të ndërtuar 12 nëndetëse konvencionale me motor nafte.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img