0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

Osmani pret mbështetjen e Hondurasit në anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare

Në kuadër të vizitës zyrtare në New York, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar homologun nga Hondurasi, Juan Orlando Hernández Alvarado.

Marrëdhëniet ndërmjet të dy vendeve janë cilësuar të shkëlqyeshme, teksa të dy presidentët kanë shfaqur gatishmërinë për thellimin e tyre.

Presidentja Osmani ka theksuar se te Hondurasi e shohin partnerin për lobim te shtetet fqinje në Amerikën Qendrore dhe atë Jugore për ta njohur pavarësinë e Kosovës.

Sipas saj, nga Hondurasi pritet mbështetje edhe në procesin e anëtarësimit në organizata ndërkombëtare. Teksa ka folur për gjendjen e përgjithshme në vend, Presidentja Osmani ka theksuar se procesi i dialogut me Serbinë duhet përfundojë me njohje të ndërsjellë në kufijtë aktualë dhe me rendin juridik aktualë.

Të dy presidentët u pajtuan që çështja e ndryshimeve klimatike dhe pasojat e saj duhet të bëhen prioritet i agjendës globale. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img