14.3 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Ora Meta Facebook ka një vrimë, sipas imazheve të para

Në imazhet e para të zbuluara të orës inteligjente të Facebookut, është e qartë: ka një vrimë, gjë që njerëzit duan të tallen me të dhe ajo që duket të jetë një kamerë e përparme. Në foto, ekrani i orës është i fikur, por syri i vogël i kamerës me rruaza është qartë i dukshëm.

Fotoja, e cila u raportua për herë të parë nga Bloomberg, u gjet brenda aplikacionit të kompanisë për syzet inteligjente Ray-Ban Stories. Ora, e referuar si “Milan” në kod, ka një ekran të madh si Apple Watch – por kjo orë inteligjente nuk ka një kamerë. Fotografia sot mund të mos jetë një version që konsumatorët shohin ndonjëherë, sipas Bloomberg. Megjithatë, ai konfirmon raportimet e mëparshme për punën e Facebook, raporton theverge.

Nëse kjo është e njëjta orë si ajo për të cilën raportuam në muajin qershor, do të ketë gjithashtu një kamerë të dytë, të shkëputshme. Kamera e përparme mund të përdoret për video thirrje dhe ka një rezolucion mjaft të lartë 1080p. Ora do të mbështesë LTE. Në shkurt, The Information raportoi se ora do të ketë veçori shëndetësore, fitnesi dhe mesazhesh, transmeton Telegrafi.

Në muajin qershor, plani ishte të lansohej pajisja në verën e vitit 2022, megjithëse burimi i Bloomberg thotë se ende nuk ka një vendim përfundimtar për kohën e lëshimit.

Tregu i orëve inteligjente dominohet nga Google, Garmin, Samsung dhe Apple. Pra, për të dalluar veten, oferta e Facebook ka për qëllim të imitojë më nga afër një smartphone. Duke nënvizuar rivalitetin, CEO Mark Zuckerberg bëri disa goditje në ato që ai i quajti “platforma të mbyllura”, ndoshta duke iu referuar Android dhe iOS, gjatë fjalimit kryesor të Connect të së enjtes. Në fillim të kësaj jave, në thirrjen e fitimeve, Facebook fajësoi pjesërisht veçoritë e ndjekjes së reklamave të Apple për objektivat e humbura të të ardhurave.

Më herët gjatë ditës së sotme, Facebook riemëroi kompaninë e tij mëmë Meta. Por një MetaWatch nga 2014 tashmë ekziston. Me çdo fat, kjo do të nënkuptojë padi të çuditshme rreth markës dhe pronës intelektuale – dhe zbulimit ligjor që shkon së bashku me të.

Kompania e njohur më parë si Facebook nuk pranoi të komentonte për këtë histori.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img