8.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Olaf Scholz: Kush është njeriu që mund të zëvendësojë kancelaren Angela Merkel?

Pas 16 vitesh të Angela Merkelit në kancelari, Gjermania mund të thuhet se vlerëson udhëheqësit që konsiderohen si të fortë dhe të qëndrueshëm.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, është diçka që pretendenti kryesor në zgjedhjet e vendit, Olaf Scholz, ka mbështetur gjatë përpjekjes së tij për t’u bërë pasardhësi i natyrshëm i udhëheqësit në largim – pavarësisht se ishte nga një parti tjetër.

Ndërsa sondazhet u mbyllën të dielën në mbrëmje, rezultatet paraprake treguan se Partia Social-Demokratike (SDP) e qendrës së majtë, e udhëhequr nga Scholz, kishte fituar pjesën më të madhe të votave, duke mposhtur bllokun e Bashkimit të qendrës së djathtë të zonjës Merkel.

Zyrtarët e zgjedhjeve thanë se një numërim i të gjitha 299 zonave zgjedhore tregoi se SPD fitoi me 25.8% në raport me bllokun e Unionit me 24.1%.

Asnjë parti fituese në zgjedhjet kombëtare gjermane nuk ka marrë më parë më pak se 31% të votave dhe grupet tani do të kenë nevojë të negociojnë një qeveri koalicioni.

Por kush është Scholz?

Scholz ka qenë ministër i financave dhe zëvendëskancelar i Merkel në “koalicionin e madh” të konservatorëve dhe anëtarëve të SPD që ajo duhej të mblidhte për të formuar një qeveri në vitin 2017.

Pas rezultateve, Scholz tha se rezultati ishte një “mandat shumë i qartë për të siguruar tani që ne të krijojmë një qeveri të mirë, pragmatike për Gjermaninë”.

Edhe pse shpesh etiketohet “i mërzitshëm”, ministri 63-vjeçar i financave ka qenë i prirur të paraqitet si një njeri i veprimit, të cilit mund t’i besohet për të bërë gjërat.

Dhe, pavarësisht premtimit të vazhdimësisë dhe stabilitetit, Scholz është distancuar nga ish-partnerët e tij konservatorë në koalicion, duke pretenduar se ata janë shumë komodë me biznesin.

Një avokat me prejardhje, ai është një politikan me përvojë të madhe që ka shërbyer në disa nga zyrat më të larta në nivel lokal dhe kombëtar.

Ai hyri për herë të parë në parlamentin gjerman në moshën 40 vjeçare në vitin 1998, dhe, përveç pozitave të ndryshme brenda qeverisë së qytetit – shtet të Hamburgut, ka qenë “i lartë” edhe në qeverinë federale ose SPD për 20 vitet e fundit.

Ai ishte kryebashkiak i Hamburgut nga viti 2011 deri në 2018, por gjithashtu ka mbajtur pozicionin e shefit të SPD, nënkryetarit të SPD dhe ministrit të punës dhe çështjeve sociale në qeverinë e parë të zonjës Merkel.

Gjatë pandemisë, Scholz mori lëvdata nga Fondi Monetar Ndërkombëtar për masat e tij, pasi nxori një buxhet të balancuar për të mbrojtur ekonominë gjermane dhe ndihmoi në krijimin e fondit të BE-së për rimëkëmbjen e COVID, pavarësisht rezistencës fillestare të zonjës Merkel.

Mes inflacionit të lartë gjerman dhe presionit nga kundërshtarët e tij konservatorë, ai ka qenë i prirur t’i mbajë aktivitetet e Bankës Qendrore Evropiane (BQE) të ndara nga menaxhimi i qeverisë së ekonomisë gjermane, duke treguar nevojën për të respektuar pavarësinë e BQE-së.

Ai gjithashtu bashkëpunoi me Francën për të çuar përpara përpjekjet për të futur një normë minimale globale të taksës së korporatave dhe rregulla të reja tatimore për gjigantët e teknologjisë.

Si fitues, ai ndoshta do të fillojë detyrën e ndërtimit të një koalicioni, ndoshta me të Gjelbrit, por ndoshta të tipit të koalicionit të madh me të cilin zonja Merkel “ka jetuar e lumtur” në mënyrë të përsëritur, së bashku me partinë e saj CDU.

“Unë jam duke aplikuar për kancelar, jo për të qenë një drejtues i cirkut”, i tha ai revistës së grave Brigitte. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img