24.8 C
Skopje
Monday, September 25, 2023

Numërohen të gjitha votat, Social-Demokratët gjermanë fitojnë zgjedhjet përpara konservatorëve të Merkel

Me të gjitha votat e numëruara, Social-Demokratët e Gjermanisë (SPD) kanë fituar zgjedhjet në Bundestag përpara bllokut konservator CDU/CSU të kancelares Angela Merkel, sipas faqes zyrtare të komisionerit federal të zgjedhjeve.

Siç shkruan dpa, përcjell Telegrafi, SPD arriti në 25.7 për qind, rezultati i saj më i mirë në vite, ndërsa blloku CDU/CSU i Merkel ra në një rekord të ulët prej 24.1 për qind pas shumë vitesh në detyrë.

Më parë, të dy kandidatët kryesorë për të qenë kancelari i ardhshëm gjerman, Social Demokrati (SPD) Olaf Scholz dhe Demokristiani (CDU) Armin Laschet, thanë se duan të formojnë qeverinë e ardhshme.

Kabineti i ardhshëm do të jetë i pari në 16 vjet që nuk udhëhiqet nga Merkel pas katër mandateve të saj në postin kryesor.

Pasardhësi i saj i preferuar, Laschet, megjithatë po lufton për mbijetesën e tij politike pasi votuesit shprehën pakënaqësinë e tyre, duke bërë që CDU dhe partia e saj motër bavareze, Unioni Kristian-Social (CSU) ra në rezultatin e tyre më të keq të zgjedhjeve ndonjëherë.

Ndryshe, CDU/CSU dhe SPD e qendrës së majtë kanë qenë në një “koalicion të madh” për katër vitet e fundit.

Me duartrokitje të forta në selinë e partisë në Berlin, Scholz shprehu kënaqësinë e tij për “suksesin e madh” të SPD, një kthesë për një parti që kishte qenë prej kohësh në “plogështi”.

Por Scholz drejtoi një fushatë të suksesshme që nënvizoi kompetencën e tij dhe maksimizoi popullaritetin e tij personal tek votuesit.

Ai bëri fushatë për një pagë më të lartë minimale, ulje të taksave për fituesit e mesëm dhe të ulët dhe investime të reja publike.

Ai tha se votuesit e kishin bërë të qartë se ata donin një ndryshim në qeveri – dhe që kancelari i ardhshëm të ishte ai. “Ky është një mandat”, tha ai.

Siç ka thënë ai, do të donte të përfundonte negociatat e koalicionit deri në Krishtlindje.

Sidoqoftë, diferenca e ngushtë e fitores së SPD nënkuptonte që konservatorët kryesorë të dielën nuk po humbnin shpresën për formimin e qeverisë së ardhshme.

Laschet më herët gjithashtu paraqiti një “ofertë” për kancelarinë.

“Ne do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë” për të formuar një koalicion të udhëhequr nga CDU/CSU, tha ai.

Pjesëmarrja në zgjedhjet federale të së dielës ishte midis 76 dhe 77 për qind, sipas parashikimeve ndërkohë që pjesëmarrja në zgjedhjet e fundit në vitin 2017 ishte 76.2 për qind.

Kancelarja në largim Angela Merkel do të tërhiqet nga politika sapo të krijohet një qeveri e re.

Ajo është udhëheqësja e dytë më kohëzgjatjen më të madhe në vend, pas Helmut Kohl.

Por nëse negociatat e koalicionit zgjasin deri në vitin e ardhshëm, ajo do të eklipsojë edhe kohën e Kohl në detyrë.

Marketing
Related news