14.3 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Nuk i shpëtuan legjendës, liderët e G20-së hedhin monedha në fontanën Di Trevi

Krerët e ekonomive më të mëdha botërore kanë vizituar pjesë të ndryshme të qytetit italian të Romës – madje shkuan edhe të fontana Di Trevi, para se të rikthehen për t’u deklaruar lidhur me ndryshimet klimatike.

Secili prej tyre nga grupi i 20 vendeve me industritë më të zhvilluara në botë, kanë hedhur nga një monedhë në fontanë, transmeton Telegrafi.

Sipas legjendës, kush hedh monedhë do të rikthehet në Romë. Fontana tregon Neptunin, zotin e detit duke qetësuar ujërat.

Ajo u ndërtua në murin e Pallatit Poli, dhe kështu edhe mori emrin pasi lidh tri rrugët e qendrës së Romës.

Monedhat që hidhen në fontanë çdo ditë nga turistë të shumtë, mblidhen dhe jepen për bamirësi. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img