0.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Nisin sot punimet për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, Rama: Do të përshkohet vetëm për 7 minuta

Ditën e sotme nisin punimet për tunelin e Llogarasë.  Nga 55 minuta që bëhet aktualisht Qafa e Llogarasë, përmes ndërtimit të tunelit të Llogarasë do të bëhet vetëm për 7-10 minuta. Kjo është bërë e ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar edhe një video të investimeve infrastrukturore që janë kryer në vend, duke shkurtuar distancën mes lidhjes së qyteteve.

Për ndërtimin e tunelit të Llogarasë ka fituar Konsorciumi turk, (bashkimi i kompanive Kompanitë turke Intekar Yapi Turizm Elektrik Insaat Sanayi Ticaret Limited Sirketi dhe Asl Insaat Taahhut Ve Sanayi Ticaret Limited Sirketi, ndërsa do të kushtojë 140 mln €!

Konsorciumi turk fitues ka afat 37 muaj që të përfundojë tunelin, i cili do të jetë i gjatë 5.9 kilometra dhe do të përshkohet nga qytetarët për rreth 7 minuta duke bërë të mundur shkurtimin e kohës që duhet aktualisht për të kaluar nga Qafa e Llogarasë.

Po ashtu kjo vepër do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra. Tuneli i Llogarasë nis nga ura e Shën Elizës në zonën e Dukatit deri në urën e Palasës.

https://www.facebook.com/ediramaal/videos/288393159853238/
Latest news
Related news