5.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Nëntë “spiunë” tërhiqen zvarrë në një shesh publik, detyrohen të shtrihen dhe qëllohen për vdekje nga rebelët e mbështetur nga Irani në Jemen

Nëntë burra të shpallur fajtorë për spiunazh në Jemen janë dënuar me vdekje në një ekzekutim brutal publik në të cilin ata u tërhoqën zvarrë në një shesh, ku u detyruan të shtriheshin dhe u qëlluan në shpinë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata u dënuan në një “gjyq të rremë” për përfshirjen e tyre të dyshuar në vrasjen e një zyrtari të lartë Houthi në një sulm ajror nga koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite më shumë se tre vjet më parë.

Qindra njerëz, kryesisht Houthi dhe mbështetësit e tyre, ndoqën ekzekutimin e së shtunës në Sheshin Tahrir në kryeqytetin e kontrolluar nga rebelët Sanaa dhe që kërcenin në rrugë pas vdekjes.

Vrasjet, të kryera nga lëvizja Houthi e lidhur me Iranin, kanë ndezur zemërimin ndërkombëtar me BE-në duke i quajtur ato “mizore dhe çnjerëzore”.

Siç thuhet më tej, të nëntë personat ishin midis më shumë se 60 njerëzve që Houthit u akuzuan për përfshirje në vrasjen e shënjestruar të Saleh al-Samad në prill të vitit 2018.

Ata u akuzuan për spiunazh për koalicionin e udhëhequr nga Arabia Saudite, që ka zhvilluar luftë kundër rebelëve për vite me radhë në një përpjekje për të rikthyer në pushtet qeverinë e Jemenit të njohur ndërkombëtarisht.

Al-Samad, i cili mbante postin e presidentit në administratën që drejton pjesën më të madhe të Jemenit verior, u vra nga një sulm ajror i koalicionit në qytetin port të Hodeidah në bregun perëndimor të Jemenit.

Po sipas mediave, një gjykatë Houthi shpalli nëntë burrat, përfshirë një që ishte i mitur kur u arrestua, fajtorë për spiunazh dhe ndarjen e informacioneve të ndjeshme, përcjell Telegrafi.

Marketing
Related news