13.8 C
Skopje
Sunday, February 25, 2024

Napoli po konsideron emërimin e Piolit për sezonin e ardhshëm

Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis thuhet se po mendon të punësojë Stefano Piolin si trajner të ekipit pas largimit të tij nga Milani në verë.

Presioni ka vazhduar të rritet mbi trajnerin 58-vjeçar italian gjatë këtij sezoni, me kuqezinjtë që mbetën shumë prapa në garën për titull dhe u eliminuan nga Liga e Kampionëve, rezultate që kanë lënë të tifozët të dëshpëruar për pjesën e dytë të sezonit.

Pavarësisht se ka një kontratë deri në qershor 2025, Pioli pritet gjerësisht të zëvendësohet në Milan gjatë verës, me zëvendësues të mundshëm duke përfshirë Antonio Conte dhe Julien Lopetegui.

Sipas Il Mattino, De Laurentiis është një tifoz i Piolit dhe po mendon ta punësojë atë për të zëvendësuar Walter Mazzarrin gjatë verës.

Presidenti i Napolit vlerëson fleksibilitetin e trajnerit, aftësitë menaxhuese dhe suksesin në skuadrën e Milanit.

Alternativat ndaj Piolit për Napolin përfshijnë Gian Piero Gasperinin e Atalantas dhe Vincenzo Italianon e Fiorentinës, kështu që De Laurentiis nuk po nxiton të bëjë një lëvizje pas incidentit të Rudi Garcia.

Pioli ka një pagë më të lartë se sa është mësuar Napoli; trajneri i Milanit aktualisht fiton rreth 4 milionë euro neto në sezon, më shumë se paga e Luciano Spallettit prej 2.8 milionë eurosh ose 3 milionë euro neto të Garcias.

Marketing
Related news