9.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

MSH: Vaksinimi po zhvillohet pa pengesa, tërësisht janë imunizuar mbi 714 mijë qytetarë

Shkup, 25 shtator – Dje dje janë vaksinuar 781.623 qytetarë, ndërsa janë rivaksinuar 714.135 gjegjësisht janë aplikuar gjithsej 1.495.762 doza. Dozën e parë dje e kanë marrë 1717, ndërsa gjithsej janë vaksinuar 6.897 qytetarë, kumtoi Ministria e Shëndetësisë, duke theksuar se imunizimi po zhvillohet pa pengesa në të gjitha pikat nëpër shtet dhe në terren.

Me numrat e fundit, të paktën një dozë të vaksinës kanë marrë 55 për qind e popullatës mbi moshën 40 vjeçare dhe 31 për qind e popullatës prej 18 deri në 39 vjeçare.

Ministria përkujton se për vaksinim në pikat nuk nevojitet termin, ndërsa fëmijët nga 12 deri në 18 vjeç vaksinohen me pëlqimin e prindërve.

“Vaksinat janë të sigurta dhe efektive dhe janë mënyra e vetme për të mposhtur pandeminë. Vetëm vaksinimi i plotë parandalon formën e rëndë të sëmundjes, zvogëlon mundësinë e sëmundjes dhe vdekjes”, informon Ministria e Shëndetësisë. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img