21.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Mprehni thikat në pak sekonda me këtë artikull të zakonshëm shtëpiak

Kur bëhet fjalë për gatimin, mjetet dhe pajisjet e kuzhinës ka të ngjarë t’i lini pas dore, duke përfshirë edhe thikat.

Ndoshta e dini që duhet të merreni me to çdo dy javë pas përdorimit të përditshëm, por shpesh nuk e bëni, dhe nuk keni as një mprehës thikë.

Për fat të mirë, ka një truk të shpejtë për të mprehur thikat në pak kohë, dhe gjithçka që duhet është një filxhan qeramike.

Një fakt interesant: Rezulton se thikat e pa mprehura janë shpesh më të rrezikshme për t’u përdorur sesa thikat më të mprehta, sepse ne priremi të ushtrojmë më shumë presion kur i përdorim ato dhe kemi më pak kontroll mbi atë që bën thika nëse tehu nuk mirëmbahet siç duhet. Kjo do të thotë se ka më shumë hapësirë ​​për gabime – dhe për aksidente. Me fjalë të tjera, nëse nuk po përpiqeshit të mprehni thikat rregullisht më parë, tani është koha të filloni.

Kjo këshillë vjen nga J. Kenji López-Alt dhe e tëra çfarë ju duhet të bëni është të merrni filxhanin tuaj të kafesë nga qeramika dhe ta ktheni, fërkoni tehun e thikës shpejt për afërsisht 15 deri në 20 sekonda. Vetëm kini kujdes, dhe kjo është e gjitha!

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img