26.8 C
Skopje
Saturday, August 20, 2022

Michael Coel ia kushton çmimin “Emmy Awards” secilit të mbijetuar të sulmit seksual

Michaela Coel nderoi dhe sfidoi shkrimtarët kudo në ndoshta një nga fjalimet më të paharrueshme të natës në edicionin e 73 -të “Emmy Awards”.

Aktorja dhe shkrimtarja 33-vjeçare fitoi çmimin “Shkrim i jashtëzakonshëm për një seri ose film antologjik të kufizuar televiziv ose film” natën e së dielës për serialin e saj të suksesshëm të HBO “I May Destroy You”, shkruan DailyMail.

Coel, e cila krijoi serinë dhe luan personazhin kryesor Arabella, mbajti një fjalim prekës në skenë, ndërsa ia kushtoi çmimin të mbijetuarve të sulmeve seksuale.

Foto: Getty Images

Coel është vetë një e mbijetuar e sulmit seksual, me përvojat e saj që shërbejnë si bazë e emisionit të saj “I May Destroy You”.

Coel mundi për çmimin Laura Donney (WandaVision), Scott Frank (The Queen’s Gambit), Chuck Hayward dhe Peter Cameron (WandaVision), Brad Ingelsby (Mare of Easttown) dhe Jac Schaeffer (WandaVision).

Foto: Getty Images

Ajo doli në skenë e veshur me një fustan të verdhë me dy pjesë, kur mbajti fjalimin drejtuar shkrimtarëve kudo.

“Shkruani përrallën që ju frikëson, që ju bën të ndiheni të pasigurt, që nuk është komod. Ju sfidoi të guxoni”, filloi ajo.

Foto: Getty Images

“Në një botë që na josh të shfletojmë jetën e të tjerëve për të na ndihmuar të përcaktojmë më mirë se si ndihemi për veten dhe të ndiejmë nevojën për të qenë vazhdimisht të dukshëm, sepse dukshmëria e këtyre ditëve duket se në një farë mënyre barazohet me suksesin – mos kini frikë të zhdukeni prej saj, prej nesh për një kohë, dhe shikoni se çfarë ju vjen në heshtje”, shtoi ajo.

Ajo e përfundoi fjalimin e saj duke deklaruar se ia kushton këtë çmim çdo të mbijetuari të sulmit seksual.

Foto: Getty Images

Coel ishte gjithashtu e nominuar për “Regjioni të Jashtëzakonshëm për një Seri ose Film të Kufizuar ose Antologji”, “Aktore kryesore për Seritë e Kufizuara ose Antologji. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img