3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Merkel bën fushatë që Laschet të jetë pasardhësi i saj

Kancelarja Angela Merkel u ka bërë thirrje gjermanëve që të mbështesin Armin Laschet, kandidati i partisë së saj konservatore për ta pasuar atë në zgjedhjet kombëtare të së dielës, dhe paralajmëroi për rreziqet financiare të paraqitura nga një qeveri e majtë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Merkel u përfshi në fushatë të martën në një ngjarje në qytetin verior të Stralsund për të bërë një mbështetje për Laschet, i cili pa mbështetjen e tij në muajt e fundit pasi sondazhet thanë se votuesit “ishin kthyer” ndaj kandidatit të Social Demokratëve, Olaf Scholz.

Ajo tha se gjermanët duhet të jenë të kujdesshëm ndaj një koalicioni të mundshëm të krahut të majtë të përbërë nga Social Demokratët, të Gjelbrit dhe partia e majtë e ashpër Die Linke.

Një aleancë e tillë partish nuk do ta vendoste Gjermaninë në baza të forta financiare pas presionit të madh buxhetor të ushtruar ndaj shtetit nga pandemia e coronavirusit.

“Kjo nuk do të thotë asgjë tjetër përveç përfundimit të financave të shëndosha”, tha ajo.

Ndryshe, Merkel po tërhiqet pas 16 vitesh si kancelare. 

Latest news
Related news