4.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

“Mendova vetëm për drogën” – Rodolfo, portieri i varur nga alkooli dhe drogat flet për karrierën dhe tregon historinë që e la mbrapa

Rodolfo de Melo (19 mars 1991), një portier i cili ishte shok skuadre me Neymar duke luajtur futsal në Gremetal dhe që luajti për klubi si Internacional de Porto Alegre, Athletico Paranaense dhe Fluminense, ka folur për marrëdhënien e tij me drogën gjatë karrierës së tij si futbollist.

“Nëse mendoj se nuk kam jetuar kurrë, se nuk kam bërë kurrë gjërat që kam bërë, do të përfundoj duke i bërë ato përsëri”, ka shpjeguar fillimisht Rondolfo për Globo.

“Më duhet të tregoj historinë time sepse kjo është pjesë e trajtimit tim. Do të duhet të jetë në kokën time deri në fund të jetës sime”.

“A mendoni se e kam jetuar dhe e kapërceva atë? Nuk është aspak kështu. Varësia kimike është një sëmundje. Një sëmundje për të cilën personi duhet të jetë i vetëdijshëm dhe vigjilent gjatë gjithë kohës për të parandaluar përsëritjen e saj”.

Rodolfo de Melo: Alkooli ishte porta e kokainës, marihuanës dhe gjithashtu drogave të tjera

Rodolfo pranon se kontaktet e tij të para me drogën i ka pasur në moshën 15-vjeçare dhe se te ky konsum ka ardhur për shkak të pirjes së shpeshtë të alkoolit.

“Alkooli është një substancë e ligjshme që është e pranishme pothuajse kudo dhe ishte porta e hyrjes në kokainë, marihuanë dhe drogave të tjera gjithashtu. Isha në një klub nate, në qytetin tim dhe më prezantuan. Ishte hera e parë që e përdorja”, shtoi braziliani.

“E di që nuk është e mundur ta shkëput këtë nga jeta ime. Unë flas gjithmonë hapur për gjithçka që kam bërë dhe çfarë kam përjetuar, madje edhe për të ndihmuar njerëzit e tjerë që mund të kenë të njëjtin problem”.

Më 9 qershor 2012, Rodolfo u kap në një test antidoping gjatë ndeshjes së Atletico kundër Clube de Regatas Brasil.

Portieri u pezullua për përdorim kokaine nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë Sportive dhe pranoi se ishte narkoman, duke u kthye më pas në vitin 2014.

“Kam humbur netët e gjumit, shpesh kam stërvitur në stomak sepse nuk flija. Thjesht doja të dija për drogën, alkoolin, netët… Nëse do të kisha arritur të qëndroja esëll, mund të kisha bërë shumë më mirë, mund të isha ende në ato klube. Por, tundimet…”, kujton ai.

Më 23 maj 2019, Rodolfo u kap në një tjetër kontroll antidoping pas ndeshjes së Fluminense kundër Atletico Nacional dhe u pezullua për një vit, shtatë muaj e 20 ditë.

Rodolfo de Melo po kërkon një mundësi të re në moshën 32-vjeçare

“Kam marrë disa vendime të gabuara në jetën time, si në aspektin profesional ashtu edhe jashtë fushës, por me të vërtetë dua t’i ndryshoj gjërat. Dua të kthehem në krye dhe dua të kthehem sepse jam ende i ri”.

Rodolfo pranon se “thjesht doja të dija për drogën” dhe reflektoi duke shtuar se “kam bërë shumë para. Por unë njoh lojtarë të tjerë që fituan shumë më tepër”.

“Kam arritur të investoj pak, kam shpenzuar shumë dhe jam penduar për shumë gjëra që kam bërë sepse mund të jem shumë më mirë se ky që jam sot”, përfundoi portieri 32-vjeçar.

Marketing
Related news