10.8 C
Skopje
Saturday, November 27, 2021

Meghan Markle i bën këto tri gjëra çdo ditë për të pasur një gjumë të mirë natën

Meghan Markle shpesh ka ofruar këshilla për shëndetin dhe mirëqenien optimale në të kaluarën, qoftë në intervistat e mëparshme para se të martohej me familjen mbretërore, apo në blogun e saj të stilit të jetesës “The Tig” të cilin e mbylli në vitin 2017.

Dhe një fushë që Markle e ka diskutuar në e kaluara është gjumi. Cilat janë këshillat dhe truqet më të mira të Dukeshës së Sussex për një gjumë të mirë?

Epo, ajo kryesorja për të cilën është shprehur në të kaluarën është joga. Fansat e Dukeshës do ta dinë që ajo është një adhuruese e jogës; në fakt, ajo dikur shkroi një postim të tërë në blog kushtuar stërvitjes. Por ajo gjithashtu ka përmendur më parë se sa shumë mbështetet në të për një rutinë të shëndetshme të gjumit.

Në një intervistë të vjetër me Best Health, Markle shpjegoi: “Ka kaq shumë përfitime që vijnë nga praktika e jogës – rritja e fleksibilitetit dhe forcës, lumturia më e madhe, rritja e përqendrimit mendor, një aftësi më e madhe për t’u çlodhur, ulja e ankthit dhe gjumi më i mirë”.

Në të njëjtën intervistë, Markle preku faktin se ajo zgjohet shumë herët, duke iu përmbajtur një rutine të rreptë. Në ditët e aktrimit, ajo u zgjua në orën 4:15 të mëngjesit, për shembull. Ndërsa mund të mos zgjohet aq herët tani pasi ka dy fëmijë të vegjël, i është referuar shumë herë rëndësisë së rutinës, e cila me sa duket ndihmon në higjienën e gjumit.

“Mëngjesi, siç e dimë të gjithë, është ajo kohë jetike që vendos tonin për ditën tonë përpara”, shkroi ajo një herë në blogun e saj, para se të ndante një listë dëgjimi për fansat e saj për të dëgjuar për t’u përgatitur për orët në vazhdim.

Dhe megjithëse nuk lidhet në mënyrë specifike me një gjumë të mirë nga vetë Markle, Dukesha ka diskutuar më parë se si ajo gjithmonë është përpjekur të zvogëlojë kafeinën në dietën e saj, gjë që mund të nënkuptojë një natë më të qetë.

“Është e lehtë të biesh në kurthin e nxitimit për një kafe kur nuk ke fuqi. Unë përziej mollë, lakër të gjelbër, spinaq, limon dhe xhenxhefil në mëngjes, dhe gjithmonë e kuptoj se duke pirë atë është shumë më mirë sesa një filxhan kafe”, shkroi ajo dikur për një pjesë në Today.

Me pak fjalë, nëse doni të jeni aq produktive sa Meghan, bëni pak joga, zgjohuni herët dhe ndërroni kafeinën me një ‘smoothie’ të shëndetshëm.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img