8.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Me Messin asgjë nga këto nuk do të ndodhte

Pas vetëm tetë ndeshje, Barcelona tashmë është në mëshirë të fatit. Ata tashmë e kanë bërë të qartë se do të luftojnë për të arritur në fazën e 16 -të të Ligës së Kampionëve dhe në La Liga ata po përpiqen të mbajnë hapin me liderin, Real Madridin.

Ditët e Ronald Koemanit janë të numëruara dhe Joan Laporta tashmë është në kërkim të një zëvendësuesi. Është e qartë se lejimi i largimit të Lionel Messit ka qenë një gabim i madh.

Është e vërtetë që ai u pagua shumë para dhe se klubi kishte shumë probleme me limitin e pagës së La Liga, por ekipi ka mbetur bosh, pa një referencë në sulm.

Messi fiton ndeshjet. E gjithë nga vetja. Siç bëri këtë të martë për Paris Saint-Germain. Kur Manchester City po ushtronte më shumë presion, Messi doli për të shënuar golin e tij të parë në fanellën e parisinëve dhe për të siguruar tre pikët.

Me të, Barcelona do të kishte mundur Granadën dhe Cadizin. Dhe Lisbona do të kishte qenë një histori krejtësisht e ndryshme. Për më tepër, ai ishte shembulli i përsosur për të rinjtë. Gavi dhe Nico Gonzalez do të kishin mësuar shumë prej tij, për shembull. Por, nuk kishte para.

Problemi është se ajo që bën Messi nuk është vlerësuar. Argjentinasi nuk është aq i shtrenjtë sa mund të mendoni sepse prania e tij tërheq sponsorë të rinj.

Dhe që ata që janë atje të mos largohen me nxitim, siç po ndodh tani. Largimi i Messit ka bërë që disa kompani që kishin idenë e bashkëpunimit me Barcelonën të braktisin planet e tyre.

Dhe fitimi i ndeshjeve në Ligën e Kampionëve dhe futja në 16-shen e fundit gjithashtu paraqet problem. Në Paris ata po fërkojnë duart me marrëveshjet e biznesit që po bëjnë me 34-vjeçarin.

Te Barcelona ata kanë kërkuar një hua të madhe për të mbijetuar. Ose topi fillon të rrokulliset tani ose do të ketë vite të trazuara përpara në Camp Nou. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img