8.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Maria Ressa and Dimitri Muratov fitojnë Çmimin Nobel për Paqe

Maria Ressa dhe Dimitri Muratov kanë fituar Çmimin Nobel për Paqe, njoftoi Komiteti Norvegjez i Nobelit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, fituesi i vitit të kaluar i Nobelit dhe fitues i çekut prej 1 milion dollarësh ishte Programi Botëror i Ushqimit për përpjekjet e tij për të luftuar urinë globale, veçanërisht në zonat e konfliktit.

Këtë vit, sipas bookies.com favoritët për këtë kategori kanë qenë mes tjerësh si Organizata Botërore e Shëndetësisë (përfshirë COVAX dhe GAVI); Reporterët pa Kufij, Alexei Navalny, Greta Thunberg, Svitlana Tsikhanouskaya, UNFCCC, Bill Gates, Joe Biden. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img