10.8 C
Skopje
Saturday, November 27, 2021

Man City – PSG: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të luajnë mes vete në ndeshjen e pestë të Grupit A në Ligën e Kampionëve 2021/22.

Qytetarët janë nikoqir të parisienëve në ndeshjen më të mirë të mbrëmjes së sotme, ndeshja e cila mund t’ia sigurojë kualifikimin njërës skuadër.

VendiEtihad Stadium

Koha21:00

Lajme rreth ekipeve

Man City

Kevin De Bruyne mungon pasi rezultoi pozitiv me COVID-19, ndërsa Liam Delap dhe Ferran Torres mungojnë.

Jack Grealish nuk luajti asnjë rol në fitoren 3-0 të Cityt ndaj Evertonit dhe do të shpresojë të kthehet në gjendje fizike në kohë për ndeshjen e sotme ndaj PSG-së.

Ruben Dias dhe Riyad Mahrez mund të kthehen të dy në formacionin titullar.

PSG

Sergio Ramos është pjesë e skuadrës së Paris Saint-Germain për herë të parë, por do të futet vetëm në bankinë. Julian Draxler dhe Rafinha humbasin të dy ndeshjen e sotme.

Marquinhos dhe Presnel Kimpembe gjithashtu udhëtojnë pasi munguan në fundjavë dhe kjo është një nxitje të madhe për skuadrën e Mauricio Pochettino.

Gianluigi Donnarumma humbi fitoren ndaj Nantes shkaku i sëmundjes, por ka udhëtuar për ndeshjen e sotme. Keylor Navas është në gatishmëri për të filluar.

Fakte

Man City ka fituar 10 nga 12 ndeshjet e fundit në Ligën e Kampionëve.

Man City ka shënuar të paktën 2 gola në 10 nga 12 ndeshjet e fundit në Ligën e Kampionëve.

Man City ka mbajtur portën e paprekur në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër PSG-së në të gjitha garat.

Man City ka parë nën 3 gola në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër PSG-së në të gjitha garat.

PSG ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit në Ligën e Kampionëve.

Analizë

Manchester City kryeson Grupin A, por epërsia e tyre ndaj PSG-së së vendit të dytë është aktualisht vetëm një pikë. City humbi ndeshjen e parë 2-0, dhe ata do të jenë të etur për të shmangur një tjetër humbje ndërsa kërkojnë të rezervojnë vendin e tyre për raundin tjetër të garës.

Një fitore 3-1 ndaj Nantes bëri që PSG-ja të zgjasë serinë e saj të pamposhtur në shtatë ndeshje, duke fituar pesë. Ata kanë humbur gjithashtu dy udhëtimet e fundit në Etihad Stadium.

City do të kërkojë hakmarrje ndaj PSG-së dhe, më e rëndësishmja, të mos heqë dorë nga vendi i parë. Do të jetë një përballje e ngushtë në Etihad, por City shihet favorit për një nuancë.

Formacionet e mundshme

Man CityEderson; Walkers, Stones, Dias, Cancelo; Silva, Rodri, Gundogan; Mahrez, Foden, Sterling;

PSGDonnarumma; Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Diallo; Gueye, Paredes, Verratti; Messi, Mbappe, Neymar

ParashikimiMan City 2-1 PSG

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img