6.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Macron goditet me vezë gjatë vizitës në një panair – presidenti francez befason me deklaratën

Një burrë goditi me një vezë presidentin francez, Emmanuel Macron, ndërsa ky i fundit ishte duke vizituar një panair restorantesh dhe hotelesh në qytetin juglindor të Lyon, të hënën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, veza goditi shpatullën e tij, por “kërceu” pa u thyer.

Sulmuesi u mposht shpejt dhe u largua nga aty, me Macron që tha se do të përpiqej të fliste më vonë me të.

“Nëse ai ka diçka për të më thënë, le të vijë”, tha Macron në Panairin Ndërkombëtar të Ushqimit, Hotelit dhe Ushqimit (SIRHA). “Unë do të shkoj ta takoj atë më vonë”.

Ky ishte një shqetësim befasues i pritjes së ngrohtë nga pjesëmarrësit e panairit për presidentin centrist, pak pasi ai njoftoi se bakshishet e restoranteve të paguara me kartë krediti nuk do të taksoheshin më.

Ndryshe, vezët nga protestuesit e zemëruar janë një rrezik i zakonshëm profesional për politikanët francezë – dhe jo vetëm – dhe Macron nuk bën përjashtim.

Kur ai ishte akoma kandidat për presidencën në vitin 2017, një vezë “shpërtheu në kokën e tij” gjatë një vizite të turmës në panairin kombëtar të bujqësisë në Paris.

Veç kësaj, muaj më parë ai ishte goditur me shuplakë nga një qytetar i pakënaqur gjatë një vizite në pjesën juglindore të Francës.

Detajet e sigurisë së Macron pritet të jenë në nivel më të lartë në muajt e ardhshëm pasi lideri i qendrës shumëfishon paraqitjet e tij publike përpara një fushate rizgjedhjeje të pritur gjerësisht.

Sidoqoftë, deri më tani ai nuk e ka deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij për një mandat tjetër pesëvjeçar në votim të caktuar për prillin e ardhshëm. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img