24.8 C
Skopje
Monday, September 25, 2023

Lulelakër e pjekur me djathë dhe me mustardë

Një pjatë e thjeshtë dhe e ushqyeshme

Lulelakrës i shtohet shija gjatë pjekjes me djathë dhe mustardë. Mund të shijohet shumë mirë edhe gjatë netëve nën shoqërinë e miqve.

Përbërësit:

▪ 2 lugë gjelle mustardë
▪ 2 lugë gjelle vaj ulliri
▪ 1 lulelakër (e madhe me kokë, me gjethe dhe lëkurë të hequr)
▪ 1 lugë çaji vaj ulliri
▪ 1/2 lugë çaji kripë (deti)
▪ 1/2 filxhan djathë Parmigiano (i copëtuar imët)
▪ 1 vezë (e bardha)
▪ 1 lugë gjelle ujë

Përgatitja:

Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë Celsius. Fërkojmë një tepsi byreku me 1 lugë çaji vaj ulliri.

Në një tas të vogël përziejmë mustardën dhe vajin e ullirit. Heqim gjethet dhe bërthamën nga lulelakra.

Vendosim bërthamën e lulelakrës anash poshtë në tepsinë e byrekut. Hedhim përzierjen e mustardës në kokën e lulelakrës. E spërkasim me kripë. E pjekim deri sa të fillojë të marrë ngjyrë kafe nga jashtë, për 50-60 minuta.

Ndërkohë, në një tas të vogël përziejmë djathin Parmigiano, të bardhën e vezës dhe ujin. Kur lulelakra është gatuar, e spërkasim me kujdes me 1 lugë gjelle djathë Parmigiano dhe në të njëjtën kohë spërkasim me të mbi sipërfaqen e nxehtë të perimeve.

Kthejmë lulelakrën në furrë dhe e pjekim derisa veza të vendoset dhe të marrë ngjyrë kafe, për 10-15 minuta më shumë.

E vendosim në tryezë të plotë, e presim në copa dhe përdorim një pjatë keku për ta shërbyer.

Ju bëftë mirë.

Marketing
Related news