23.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Luis Suarez flet hapur për herë të parë se si ishte afër t’i bashkohej Arsenalit, por kush e ia ndërroi mendjen

Luis Suarez thotë se donte të largohej nga Liverpool për t’u bashkuar me Arsenalin në vitin 2013, sepse nuk donte të ishte jashtë Ligës së Kampionëve.

Uruguaini u bashkua me Reds në vitin 2011 dhe kaloi tre vjet atje përpara se të largohej për në Barcelonë.

Por, sulmuesi u përpoq të detyronte një lëvizje në Arsenal përpara se të largohej për në Camp Nou, pasi skuadra veriore e Londrës u përpoq të nxiste një klauzolë në kontratën e tij duke bërë një ofertë me vlerë 40,000,001 funte.

Liverpooli përfundimisht refuzoi ta linte të ikte, por Suarez pranon se ai shpresonte të largohej sepse ata nuk kishin arritur të kualifikoheshin në kompeticionin kryesor të klubeve evropiane.

“Unë mendoj se kam qenë në Liverpool për një vit e gjysmë kur Brendan [Rodgers] mori drejtimin në korrik 2012”, deklaroi ai për UEFA.com.

“Atëherë, kisha mundësi të nënshkruaja për klube të tjera që po kontaktonin me mua, por ai më telefonoi kur isha në Uruguai me pushime, për të më thënë se ai kishte një mënyrë tjetër të të menduarit, se donte të ndryshonte klubin. Dhe filozofia e tij, se ai donte që klubi të rikthehej në Ligën e Kampionëve dhe të luftonte për të fituar trofe të mëdhenj, se ai do ta bënte skuadrën të luante futboll të shkëlqyeshëm”.

“Ai më kërkoi t’i besoja atij. Më pëlqeu ajo bisedë. Më pëlqeu bindja e tij, filozofia që donte të zbatonte në klub, kështu që fola me agjentin tim dhe klubin për të thënë që nuk doja të largohesha. se doja një mundësi tjetër për të qenë i suksesshëm në Liverpool”.

“Ai vit nuk ishte aq i mirë sa donim, por idetë ishin tashmë mjaft të qarta. Kështu që sezoni 2012-13 kalon dhe unë doja të nënshkruaja për Arsenalin, pasi Arsenali kishte luajtur në Ligën e Kampionëve çdo sezon më parë”, ka shtuar më tej sulmuesi.

Suarez iu bashkua skuadrës së Ligës Premier nga Ajaxi dhe vazhdoi të shënonte 82 gola në 133 paraqitje.

Ai më pas u largua për t’u bashkuar me Barcelonën, ku fitoi katër tituj të La Ligës dhe Ligën e Kampionëve.

34-vjeçari është tani në Atletico Madrid, ku shënoi 21 gola në sezonin e tij të parë dhe ka shënuar shtatë herë në 14 paraqitje në 2021-2022.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img