22.8 C
Skopje
Thursday, September 21, 2023

Ky ushqim mund ta bëj lëkurën tuaj më të lëmuar dhe elastike

Kur vjen puna për të mbrojtur lëkurën tuaj, me siguri bëni të gjitha gjërat që duhet duke e hidratuar çdo ditë dhe duke vënë krem ​​mbrojtës nga dielli, pavarësisht çfarë.

Në krye të atyre hapave të rëndësishëm, sidoqoftë, ajo që hani mund të bëj një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për mënyrën se si plaket lëkura juaj.

Pra, nëse doni ta trajtoni fytyrën tuaj pak më mirë, nuk ka nevojë të shikoni më tej sesa të hani vezë për të marrë një shtim të nevojshëm të kolagjenit.

Dermatologia Whitney Bowe, kohët e fundit postoi një video në TikTok duke folur për ushqimet që rrisin prodhimin e kolagjenit. Pse kolagjeni? Proteina është bërë gjithnjë e më e popullarizuar në qarqet e bukurisë vitet e fundit për shkak të faktit se ajo shërben si një element kryesor ndërtues për lëkurën tonë. Ai e bën atë të butë dhe të elastike, duke e lejuar të mbajë formë të mirë me kalimin e kohës. Sidoqoftë, prodhimi i kolagjenit natyrisht zvogëlohet ndërsa plakemi, duke e bërë më të vështirë ruajtjen e strukturës së tij.

Bërja e disa ndryshimeve në dietë për të përfshirë më shumë ushqime të pasura me kolagjen është një mënyrë për të luftuar kundër këtij procesi të ngadalshëm të plakjes.

Në videon e saj Dr. Bowe rekomandon disa ushqime, por njëra për të parë më me kujdes janë vezët, veçanërisht të bardhat e vezëve. “Ato përmbajnë glicinë dhe prolinë, aminoacidet që përbëjnë kolagjenin”, vëren ajo.

Përveç përfitimeve të forcimit të lëkurës, glicina është gjithashtu e njohur për vetitë e saj anti-inflamatore dhe forcimin e njohjes, ndërsa prolina ka marrë vëmendje shtesë për dobinë e saj në ruajtjen e zorrëve të shëndetshme. Pra, jo vetëm që do të keni lëkurë të bukur nga ato vezë dhe kolagjenin në to, por pjesa tjetër e trupit tuaj do t’ju falënderojë gjithashtu.

Marketing
Related news