0.8 C
Skopje
Thursday, December 9, 2021

Kryeministri spanjoll arrin mes shpërthimit të vullkanit në Ishujt Kanarie

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka mbërritur në La Palma në Ishujt Kanarie ku një shpërthim vullkanik ka rezultuar në evakuimin e 5,000 njerëzve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet ajrore treguan lavë nga vullkani Cumbre Vieja që u derdh poshtë dhe shkatërroi disa shtëpi.

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga djegia e lavës. Rojet ushtarake dhe civile janë vendosur për të ndihmuar.

Vullkani shpërtheu për herë të fundit 50 vjet më parë.

https://www.bbc.com/news/av-embeds/58620555/vpid/p09wf8bn

Ai shtrihet në jug të ishullit La Palma, i cili është shtëpia e rreth 80,000 njerëzve.

Shpërthimi thuhet se filloi rreth orës 15:00 me kohën lokale dhe dërgoi lavë që zbriste poshtë kodrës drejt fshatrave.

Jonas Perez, një udhëzues turistike lokale, tha se ai ende mund të ndiente dridhje nga shpërthimi.

Siç bëhet e ditur, atje kishte urdhra evakuimi të detyrueshëm për katër fshatra, përfshirë El Paso dhe Los Llanos de Aridane, dhe u ngritën strehimore të përkohshme. Deri tani nuk është raportuar për viktima.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img