23.8 C
Skopje
Friday, August 12, 2022

Koreja e Veriut është e hapur për përfundimin e luftës me Korenë e Jugut

Motra me ndikim e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un thotë se ata janë të gatshëm të rifillojnë bisedimet me Jugun nëse ajo përfundon “politikat e saj armiqësore”.

Kim Yo-jong po i përgjigjej një thirrjeje të përtërirë nga Jugu për të shpallur zyrtarisht fundin e Luftës Koreane, raporton bbc.

Konflikti, i cili e ndau gadishullin në dysh, përfundoi në vitin 1953 me një armëpushim dhe jo një traktat paqeje.

Të dy vendet kanë qenë teknikisht në luftë që atëherë dhe janë mbyllur në një marrëdhënie ndonjëherë të tensionuar.

Këtë javë, presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in u bëri thirrje dy Koreve dhe aleatëve të tyre – SHBA që mbështesin Jugun dhe Kinës që është partneri më i madh ekonomik i Veriut – të deklarojnë një përfundim zyrtar të konfliktit dhe të sjellin paqe në gadishull.

Megjithatë ajo shtoi se Veriu do të ishte i gatshëm të diskutonte propozimin nëse Jugu ndalonte atë që ajo e quajti “politikë armiqësore” ndaj tyre.

“Ajo që duhet hequr dorë është qëndrimet dypalëshe, paragjykimet jologjike, zakonet e këqija dhe qëndrimi armiqësor për të justifikuar veprimet e tyre, ndërsa fajësojmë ushtrimin tonë të drejtë të së drejtës për vetëmbrojtje”, tha ajo në një deklaratë.

“Vetëm kur përmbushet një parakusht i tillë, do të ishte e mundur të uleshim ballë për ballë dhe të shpallnim përfundimin domethënës të luftës”, shtoi Yo-jong.

Marrëdhëniet midis dy vendeve nuk janë përmirësuar shumë që kur bisedimet për denuklearizimin midis Kim dhe presidentit amerikan, Donald Trump u përkeqësuan në vitin 2019. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img