8.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Kina dërgon 38 aeroplan ushtarak në zonën e mbrojtjes në Tajvan

Tajvani ka raportuar se 38 avionë ushtarakë kinezë kanë hyrë në zonën e tij të mbrojtjes ajrore të premten, ndërhyrja më e madhe nga Pekini deri më tani.

Ministria e mbrojtjes tha se avioni, përfshirë bomba me aftësi bërthamore, hyri në zonën e tij të identifikimit të mbrojtjes ajrore (ADIZ) në dy valë.

Tajvani u përgjigj duke vendosur sisteme raketash.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, por Tajvani e sheh veten si një shtet sovran.

Tajvani është ankuar për më shumë se një vit për misione të përsëritura nga forcat ajrore të Kinës pranë ishullit.

Qeveria në Pekin e cila po shënon 72 vjet nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës deri më tani nuk ka bërë asnjë koment publik.

Por ajo ka thënë më parë se fluturime të tilla duhej të mbronin sovranitetin e saj dhe gjithashtu synonte “bashkëpunimin” midis Tajvanit dhe SHBA.

Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se 25 avionë të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit (PLA) hynë në pjesën jug-perëndimore të ADIZ gjatë orëve të ditës, duke fluturuar pranë atollit të Ishujve Pratas.

Kjo u pasua nga një valë e dytë prej 13 avionësh PLA në të njëjtën zonë të premten në mbrëmje. Ata fluturuan mbi ujërat midis Tajvanit dhe Filipineve.

Ministria tha se avioni kinez përfshinte katër bombardues H-6, të cilët mund të mbajnë armë bërthamore, si dhe një aeroplan anti-nëndetës.

Një zonë identifikimi e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit të një vendi dhe hapësirës ajrore kombëtare – por ku avionët e huaj ende identifikohen, monitorohen dhe kontrollohen në interes të sigurisë kombëtare.

Pekini shpesh nis misione të tilla për të shprehur pakënaqësinë ndaj komenteve të bëra nga Tajvani.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyu misionin e fundit./21Media

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img