6.8 C
Skopje
Friday, February 3, 2023

“Khabib flet shumë”, legjenda e UFC-së akuzon dagestanezin se ka refuzuar luftën me të

Jose Aldo e ka kritikuar pamëshirshëm legjendën e UFC-së, Khabib Nurmagomedov se ka refuzuar një përballje me të.

Ylli 35-vjeçar i UFC-së ka marrë fitore të njëpasnjëshme ndaj Marlon Vera dhe Pedro Munhoz pas humbjes së tij ndaj Petr Yan në UFC 251 në korrik të vitit 2020.

Aldo, i cili ishte kampioni i parë i UFC-së në peshën të mesme të lehtë, u mposht nga Yan në raundin e pestë të përplasjes së tyre në Abu Dhabi.

Credit: PA

Khabib kritikoi ish-kampionin e trefishtë të UFC-së në peshën e mesme të lehtë duke sugjeruar se ai ishte më shumë një biznesmen sesa një luftëtar.

Duke folur në një konferencë për shtyp në dagestanezi në fillim të këtij viti deklaroi: “Ai u rrah kur luftoi […] Petr [Yan], apo jo?”

“Një djalë fiton një luftë dhe të gjithë fillojnë të flasin. Kur Conor [McGregor] luftoi [Donald] ‘Coëboy’ [Cerrone], ai dukej si një luan. Kur lufton me kundërshtarë më të fortë, duket si një pulë e frikësuar. Lufta kundër luftëtarëve më të mirë tregon vlerën tuaj”.

“Lëreni të luftojë Petrin në të njëjtën mënyrë. Atëherë mund të themi se ai po arrin kulmin përsëri. E patë se çfarë bëri. Ai u mbyll dhe priti që arbitri të ndalonte luftën. Kjo tregon se nuk jeni në kulmin tuaj”.

“Nëse goditeni dhe jeni të vetëdijshëm dhe nuk po mbroni veten, unë i quaj ata luftëtarë biznesmenë. Ata dalin për të fituar para”,ka shtuar matej Khabib.

Aldo hodhi poshtë pretendimin e superyllit rus 33-vjeçar se një luftëtar nuk mund të “rikthehet përsëri” duke treguar fitoren e bujshme të Glover Teixeira ndaj Jan Blachowicz.

Credit: PA

Luftëtari 42-vjeçar braziliano-amerikan e dorëzoi Blachowicz-in me një ngulfatje në raundin e dytë të përplasjes së tyre UFC 267 dhe fitoi titullin e peshave të lehta.

“Ai thotë se nuk mund të arrish kulmin përsëri, por ne sapo pamë një shembull me Glover, i cili arriti atje, humbi dhe arriti atje përsëri në moshën 42 vjeçare dhe fitoi [titullin e UFC], dominoi plotësisht kampionin, e rrëzoi dhe e dorëzoi atë”, potencoi Aldo për MMA Fighting.

“[Izraeli] Adesanya vetë luftoi [Jan Blachowicz] për pesë raunde, një luftë mjaft e mërzitshme, dy atletë të nivelit të lartë dhe Glover, i cili është më i madh se unë [fitoi]”.

“Ndonjëherë Khabib flet shumë. Ai nuk po bën shumë këto ditë, ai është në pension, kështu që ai po kërkon [vëmendjen] në këtë mënyrë”, deklaroi ai

Sundimi i parë i titullit të peshës mesme të lehtë të Aldos në UFC mori fund nga duart e Conor McGregor, i cili e mposhti atë në mënyrë të famshme në 13 sekonda në përplasjen e tyre në UFC 194.

Latest news
Related news