5.8 C
Skopje
Saturday, December 4, 2021

Kancelari i ri i Austrisë hodhi në dysheme letrat kundër Sebastian Kurz

Kancelari austriak, Alexander Schalenberg iu drejtua Këshillit Kombëtar për herë të parë, por adresimi i tij mbeti në vërshimin e urdhrave për të kontrolluar zyrat dhe apartamentet e bashkëpunëtorëve të ish-kancelarit, Sebastian Kurz, i cili dha dorëheqjen disa ditë më vonë.

Beata Meinel-Raisingar, një politikane austriake dhe udhëheqëse e Partisë opozitare New Austria dhe Forumit Liberal (NEOS), i paraqiti kancelares së re një urdhër kërkimi prej 104 faqesh, por duke gjykuar nga videoja, Schalenberg nuk ishte i lumtur për këtë, kështu që “dhurata” përfundoi në dysheme pas karriges së tij.

Kur Minnel-Raisingar i dha letrat, ai vetëm i hodhi një sy dhe i hoqi menjëherë nga tavolina e tij. Veprimet e tij nuk kaluan pa u vënë re dhe mediat austriake vunë në dukje se ai kishte treguar kështu besnikëri ndaj Sebastian Kurz, kreut të partisë OVP të cilës i përket vetë.

Reagimet ndaj kësaj procedure ishin të stuhishme, kështu që Schalenberg duhej të reagonte përmes Twitterit.

Ai vuri në dukje se shumë e panë veprimin e tij si mosrespektim të gjyqësorit të pavarur ose vetë politikanes që i dorëzoi letrat atij. “Nuk ishte qëllimi im në asnjë mënyrë dhe më vjen keq nëse kjo përshtypje u fitua”, shkroi ai. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img